Tagi:

LEAF LAMP

Twórczość i design często nierozerwalnie związane są z harmonią i naturą. Dowodem na to jest seria Leaf Lamp stworzona przez duńskich projektantów z Hou + Partnere Arkitekter we współpracy z Peterem Schumacherem z Green Furniture Sweden.
Dwie znane marki stworzyły serię lamp o takim samym motywie przewodnim, lecz o różnych średnicach i rozmiarach. Leaf Lamp Pendant, Floor albo Tree to adekwatnie lampa wisząca, sojąca lub wyglądem przypominająca drzewo.

Liście, na których oparta jest konstrukcja wykonane są z cienkiego, niebielonego filcu. Uformowane są w taki sposób, że tworzą swego rodzaju labirynt. Materiał przeznaczony na liście bardzo dobrze i skutecznie absorbuje dźwięki oraz ma cechy dźwiękochłonne. W związku z tym daje to uspakajające właściwości. Dzięki możliwości wyboru dużej diody LED lub żarówki indukcyjnej lampy dają miękkie lub naturalne światło.
Według twórców, najbardziej kusząca i najefektowniejsza jest najwyższa lampa stojąca, wyglądem przypominająca drzewo. Gałęzie są wykonane z masywnej, szwedzkiej brzozy. Powodem, dla którego zastosowano akurat ten rodzaj drzewa była chęć użycia w swoich pracach, najwięcej jak to możliwe- lokalnych odmian. W krajach skandynawskich brzoza jest więc naturalnym wyborem. Lampy- drzewa stoją na ziemi na solidnych podstawach ze stalowej rury, na śrubach mocujących lub na płytach naziemnych. Konstrukcja pozwala na to, aby końce gałęzi i pień nie były połączone klejem, a jedynie zaklinowane.

Zaletą niespotykanych lamp jest to, że umocowane liście są lekkie i dość elastyczne, co sprawia, że nie jest potrzebny duże ciśnienia powietrza do oczyszczenia ich z kurzu. Różne warianty wielkości lamp sprawiają, że mniejsze lampy nadają się do użytku domowego. Z kolei w niewielu domach prywatnych znajdzie się miejsce na nawet 6-metrowe drzewko. Próbując dodać więcej życia i osobowość do ogromnej przestrzeni wewnętrznej, większe lampy znalazły zastosowanie jako urozmaicenie wyglądu miejsc publicznych takich jak duże hole, galerie handlowe czy lotniska. Przykładowo w taki właśnie sposób poddane zostało reorganizacji wnętrze Uniwersytu w Kopenhadze.

750_leaf_lamp

750_leaf_lamp_130_3

750_leaf_lamp_130_4

750_leaf_lamp_-fl_80_31

750_leaf_lamp_pendant

750_leaf_lamp_pendant_1

750_leaf_lamp_tree_2

750_leaf_lamp_tree_5

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE