Lustra we wnętrzach.

Nie tylko piękni ludzie kochają lustra, piękne wnętrza również.
Nie ma pomieszczenia, w którym nie można by było lustra zastosować. Dawniej wieszane w ozdobnych ramach, jako dodatek do wnętrza, dzisiaj mogą one wypełniać całe ściany w holu czy w łazience, niesamowicie budując przestrzeń i powiększając pomieszczenie.

LUSTRA OBRAZY
Najczęściej stosowane we wnętrzach są lustra wiszące. Ich ozdobą, czy wręcz dominantą mogą być różnego rodzaju ramy. Każdy styl we wnętrzu będzie dyktował wybór odpowiedniego charakteru lustra.

a

 

Wnętrza nowoczesne o minimalistycznym charakterze doskonale są uzupełniane lustrami w cieniutkich ramkach aluminiowych lub prostych w formie ramach drewnianych, często malowanych na mocny kolor, tak by ukryć słoje drewna.
Jeśli we wnętrzu decydujemy się na styl mieszany, czyli np. nowoczesny z nutą Art Deco, wtedy dobrym uzupełnieniem będą takie lustra, których rama jest chromowana lub szklana.
Wnętrza stylizowane lub retro będą wymagały luster w ozdobnych ramach. W zależności od wybranego stylu mamy do dyspozycji piękne ramy drewniane, przywodzące na myśl ramy starych obrazów, czy też bardzo fantazyjne i bogate ramy w stylu Glamour, zwykle malowane w kolorze srebrnym, złotym lub czarnym. Takie lustra będą też ozdobą minimalistycznych wnętrz, tworząc w nich coś w rodzaju biżuteryjnego detalu.
Wszystkie takie lustra wieszamy na wybranej ścianie i dla najlepszego efektu eksponujemy jak obrazy.

b

 

LUSTRA KLEJONE
W nowoczesnych łazienkach czy przedsionkach najczęściej korzystamy z luster klejonych, wypełniających przestrzeń jak największej części ściany. Dzięki takim zabiegom powiększamy optycznie małe pomieszczenia, nadając im dodatkową głębię. Lustra mogą pojawiać się na pojedynczej ścianie, lub nawet i na wszystkich czterech, tworząc niemalże domowy Matrix!
W przypadku łazienek, w miejscu przy umywalce, dobrze jest zaczynać lustro od wysokości 100-110 cm.
Od kilku lat panuje moda na wypełnianie lustrem całej ściany z umywalką, co obłędnie wygląda na wizualizacjach, ale niestety w praktyce wypada fatalnie, jeśli chodzi o funkcjonalność. Rzadko kto bowiem lubi czyścić łazienkę po każdym myciu rąk, a bez tego zabiegu pochlapane lustro będzie jedynie ujmowało uroku naszemu wnętrzu, niż tworzyło w nim dobry estetycznie efekt.

c

 

LUSTRA JAKO FRONTY
W nowoczesnych wnętrzach lustra to także część mebla. Dominują one przede wszystkim jako wypełnienia frontów suwanych w szafach pod wymiar, pełniąc rolę zarówno estetyczną, jak i przede wszystkim funkcjonalną. Najlepiej się sprawdzają w holach i garderobach, gdzie niekoniecznie mamy miejsce na dodatkowe lustro, w którym moglibyśmy się przejrzeć w całej okazałości.
Współczesny design chętnie wykorzystuje też lustra, jako wypełnienia wolnostojących mebli. Tam, gdzie kiedyś królował fornir, dzisiaj pojawiają się lustrzane powierzchnie, nadając meblowi niepowtarzalnego charakteru. Dobrze jest zadbać o to, by taki mebel miał odpowiednie uchwyty i każde otwieranie drzwiczek czy szuflady nie kończyło się zostawianiem tłustych śladów po palcach na jego powierzchni.

d

 

Współczesny świat designu oferuje nieograniczoną niemalże ilość form, zwłaszcza luster wiszących. Każdy znajdzie coś, co będzie zgodne z jego estetyką i doskonale uzupełni czy to nowoczesne, czy to stylowe wnętrze.

Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE