Tagi:

Martha Schwartz. Jedna z bardziej wpływowych postaci w architekturze krajobrazu

Martha Schwartz jest jedną z najbardziej znanych postaci w świecie architektury krajobrazu. Jej artystyczne podejście do kreowania przestrzeni znajduje odzwierciedlenie w projektach, których realizacje można zobaczyć w blisko 20 krajach na świecie. Według artystki najistotniejszym czynnikiem warunkującym skuteczną realizację koncepcji, jest jej oparcie o ideę zrównoważonego rozwoju. Należy położyć nacisk na uświadamianie w jaki sposób zmiana wyglądu miast wpływa na ich funkcjonowanie- ochronę środowiska, zdrowie ludzi oraz gospodarkę. Poprzez racjonalne zagospodarowanie miasta mogą przyczynić się do ograniczenia niekorzystnych zmian klimatycznych oraz do nadmiernego eksploatowania zasobów  miejskich.

Fengming Mountain Park Zdjęcie: marthaschwartz.com

Fengming Mountain Park Zdjęcie: marthaschwartz.com

Według niej projektowanie mające na celu pozytywny wpływ na środowisko znaczynaja się już na poziomie ogólnego planowania fukcji danego miasta jako przestrzeni życiowej.

Grand Canal Square; Zdjęcie: marthaschwartz.com

Grand Canal Square; Zdjęcie: marthaschwartz.com

Ponad 30 letnie doświadczenie w dziedzinie architektury krajobrazu, urbanistyki i dziedzin artystycznych pozwala jej z dużą swobodą i powodzeniem prowadzić swoją pracownię- Martha Schwartz Partners. Siedziby znajdują się w 3 państwach- Wielkiej Brytanii, USA i Chinach. Pracownie zrzeszają najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach: architektów, architektów krajobrazu ,projektantów ogrodów, specjalistów od wdrożeń i menadżerów projektów.

Marina Linear Park; Zdjęcie: marthaschwartz.com

Marina Linear Park; Zdjęcie: marthaschwartz.com

Nie sposób nie wspomnieć o nagrodach, które firma otrzymała za swoją działalność. Wyróżnienie stowarzyszenia architektury krajobrazu ASLA  za projekt w Yorkville Park (2012 rok); Brytyjskiego stowarzyszenia architektury za najlepiej przeprowadzoną rewitalizację (2008 rok), nagrodę Chicago Athenaeum Award najlepszy projekt w dziedzinie światowego designu (2007 rok) za Leamouth Peninsula, nagrodę honorową ASLA w 2007 roku za Mesa Arts Centre i wiele innych.

Sowwah Square; Zdjęcie: marthaschwartz.com

Sowwah Square; Zdjęcie: marthaschwartz.com

Martha Schwartz jest profesorem mianowanym architektury krajobrazu na Harvardzie. Prowadziła wykłady w kraju i zagranicą na tematy związane ze zrównoważonym kreowaniem krajobrazu miejskiego, a jej artykuły pojawiają się w branżowej prasie. Architekta wystawiała swoje prace w wielu galeriach na całym świecie.

Winslow Farm Conservancy; Zdjęcie; marthaschwartz.com

Winslow Farm Conservancy; Zdjęcie; marthaschwartz.com

Ostatnio zakończonymi projektami centrum finansowym w Abu Dhabi i Sowwah Square w Abu Dhabi, projekt Fengming Mountain w Congqing i Place de la Repunlique w Paryzu.

Broward County Civic Arena; Zdjęcie: marthaschwartz.com

Broward County Civic Arena; Zdjęcie: marthaschwartz.com

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE