Meble zmieniające kolor pod wpływem temperatury

Techmochromia są to właściwości pewnych substancji, polegające na tym,że ich kolor zmienia się w zależności od temperatury. Na pewno każdy z nas miał do czynienia z przedmiotami np z kubkami, które w magiczny sposób zmieniały kolor – były pokryte farbą termochromową.

Australijski projektant Jay Watson postanowił wykorzystać farby termochromowe podczas produkcji mebli. Kolekcja mebli została wykonana z kasztanowca i pokryta czarną farbą termochromową. W jej skład wchodzi ława i krzesło.

heat_sensitive_furniture_by_jay_watson_nikxh

 

Koncepcja „Linger a Little Longer” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Zostań Trochę Dłużej” zakładała stworzenie mebli, zmieniających kolor po podgrzaniu. Dzięki właściwościom farby, ciepło naszego ciała sprawi,ze na meblach zawsze pozostanie po nich ślad i będzie się utrzymywał przez jakieś 15 minut. Dotyczy to również kubków i innych przedmiotów wydobywających ciepło. Efekt jest niezwykły. Postawione na blacie kubki z gorącym napojem zostawiają wyraźne kręgi, a ślady po dotyku wyglądają  jak zabezpieczone odciski ze śledztwa. Meble dostępne są komercyjnie. Cena zaczyna się ok. 3 tysiący dolarów.

 

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE