Muzeum Historii Żydów Polskich – „dziecko” Lahdelma & Mahlamaki

Dnia 20.04.2013 roku, w 70 rocznicę powstania w gettcie warszawskim, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Przed budynkiem ustawiły się kolejki turystów z całego świata. Większość z nich miała przypięte do ubrań papierowe żonkile na znak pamięci o powstaniu w gettcie. Przez pierwsze pięć godzin muzeum odwiedziło 5 tys. osób.
Budynek ma powierzchnię 12,5 tysięcy metrów kwadratowych i mieści się w granicach byłego getta warszawskiego, tuż obok pomnika Bohaterów Getta. W środku znajdują się sale projekcyjne i warsztatowe oraz aula kinowo-koncertowa. Na ekspozycję całkowitą poczekamy do 2014 roku.

http://polskalokalna.pl/

http://polskalokalna.pl/

Pomysłodawcą utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 roku ogłoszono konkurs na projekt Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie : idea, twórcy, zadanie, wynik Do rywalizacji przystąpiło wielu wybitnych architektów. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół architektów z fińskiej pracowni architektonicznej Lahdelma & Mahlamäki Oy, Helsinki, pod kierownictwem Rainera Mahlamäki. Jury doceniło projekt za zwartą formę i wewnętrzną modularną organizację i za sposób definiowania wstrząsającej przestrzeni publicznej wokół pomnika Bohaterów Getta. Ponadto podkreślono otwarcie wnętrza przez dramatyczną plastyczną przestrzeń na pomnik oraz park: Dramatycznie zakrzywiona przestrzeń o fakturze wapienia, oświetlona od góry, ma symbolizować rozstąpienie Morza Czerwonego – ze wszystkimi asocjacjami dotyczącymi Polsko-Żydowskiej historii.
W Muzeum Historii Żydów Polskich obecnie odbywają się warsztaty filmowe i malarskie, spacery edukacyjne ,wykłady o historii polskich Żydów i warszawskiego getta oraz spotkania z ocalałymi powstańcami.

klatka_schodowa_w_sali_wystaw_745x0_rozmiar-niestandardowy

http://architektura.muratorplus.pl/

Więcej informacji na temat projektu budynku i całego programu dla odwiedzających, znajdziecie pod adresem http://www.jewishmuseum.org.pl/

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE