Tagi:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej powstanie w Gdańsku, w pobliżu historycznego centrum miasta. Projekt został wyłoniony na drodze międzynarodowego konkursu na koncepcje architektoniczną, w którym główna nagroda przypadła polskiej pracowni architektonicznej.

Studio architektoniczne Kwadrat z Gdyni istnieje od ponad 20 lat, jest zdobywcą ponad 40 nagród oraz wyróżnień w konkursach architektonicznych.

Widok działki Muzeum z lotu ptaka, zdjęcie archiwalne.Ze zbiorów Herder-Institut, Marburg.

Widok działki Muzeum z lotu ptaka, zdjęcie archiwalne.Ze zbiorów Herder-Institut, Marburg.

Teren przyszłego Muzeum to symboliczna przestrzeń architektoniczna, zajmująca powierzchnię 1700 m2, zlokalizowana 200m od historycznego budynku Poczty Polskiej oraz trzy kilometry drogą wodną od półwyspu Westerplatte – zaatakowanej we wrześniu 1939 roku.

Budynek przyszłej siedziby Muzeum spotkał się z dużym uznaniem środowiska architektów. Jak możemy przeczytać w opisie jury projekt ma szansę stać się „nową ikoną” oraz „symbolem Gdańska”.
„Posługując się językiem architektury, wybrany projekt opowiada o tragedii przeszłości, żywotności teraźniejszości, ukazując jednocześnie horyzont przyszłości.” – uzasadnienie wyboru projektu, Daniel Libeskind.

Opis koncepcji architektonicznej według autorów projektu:

„Całe zło wojny ukrywamy pod ziemią, a „światełko” nadziei dostaje się do środka szczeliną, która powstaje w momencie rozerwania skorupy przykrywającej plac dookoła Muzeum. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia. Na powierzchni stanowi ona cięcie łączące wnętrze Muzeum ze światem zewnętrznym. Do wnętrza Muzeum wchodzimy pochylnią, zawieszoną nad szczeliną, zagłębiając się coraz bardziej w mroczny nastrój podziemia. Takie rozwiązanie głównego wejścia spowoduje stopniową zmianę nastroju zwiedzających : od zwykłej ciekawości, poprzez wyciszenie do niepokoju i stanu napięcia emocjonalnego.”

3d wizualization (1)

W uzasadnieniu Jury Sądu Konkursowego zwrócono uwagę na sposób w jaki budynek Muzeum wpisuje się w przestrzeń, stając się jednocześnie dominantą dla sąsiadującej zabudowy.

„Ogromny budynek taktownie wpisuje się w otoczenie dając szansę na zostanie ikoną otoczoną ważnymi dla Gdańska elementami historycznymi.”

„Projekt przedstawia olbrzymi budynek, który łączy w sobie różnorodne cele. Dynamiczny, o wielkiej skali, posiada charakter rzeźby kreowanej przez odwiedzających. Wyrasta symbolicznie z ziemi, prowadzony poprzez światło, odważny, prosty i nagi, symbolicznie umieszczony w geometrii stoczni, łączy ziemie – jej mrok, chłód, odcisk Przeszłości, z niebem – nadzieją, świeżością i Przyszłością. Genialny projekt łączy racjonalną wizję budynku użytkowego z bogactwem historii. Wybrzmiewa w pełni, opowiadając trudną dla wielu pokoleń historię, o której nie wolno zapomnieć. Atrakcyjny budynek kumuluje w sobie emocje, pokazuje grozę wojny nie odbierając nam nadziei. Nie zamyka interpretatorów w mrokach trudnego tematu.”

3d wizualization (2)

ŹRÓDŁO:
Muzeum II Wojny Światowej
Studio Architektoniczne Kwadrat

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE