Niesamowita instalacja świetlna w Lyon.

Lyon jest ważnym ośrodkiem handlowym we wschodniej Francji, położonym nad rzekami Rodan i Saona. W tym też mieście prezentowane są ciekawe instalacje świetlne w ramach Fête des Lumières.
Początek planów oświetlenia miasta sięga 1989 roku, kiedy to został opracowany plan „wyjścia z cienia” względem Paryża. Założono wtedy, że najlepszym ku temu sposobem będzie właśnie światło. Dzisiaj w Lyon blisko 250 obiektów po zmroku jest doskonale oświetlonych.
Na przestrzeni lat władze miasta Lyon przeprowadzały stopniową rewitalizację miasta- przeprojektowywano miejskie place, utworzono promenadę nad rzeką, przy tym wszystkim instalacje świetlne spełniają funkcję organizacyjną i doskonale podkreślają przestrzenie miejskie. Mimo, tak wielkich nakładów energetycznych miasto planuje obniżenie zużycia energii elektrycznej do poziomu z roku 1989.
Odbywająca się od 2001 roku impreza Fête des Lumières przyciągnęła w tym roku cztery miliony widzów z całego świata. Ponad 800 artystów, projektantów i architektów stworzyło wybitne iluminacje.
Instalacje, które przedstawiamy na zdjęciach zostały stworzone przez projektantów z grupy Skertzò, którą tworzą Hélène Richard i Jean-Michel Quesne. Została otwarta 5 grudnia 2013 roku. Składa się z lekkich instalacji wewnątrz nowo wybudowanego tunelu biegnącego równolegle do tunelu de la Croix-Rousse. Obrazy w nim zaprezentowane zmieniają się co dwie godziny podczas tygodnia, natomiast w weekendy co godzinę. Podróż przez tunel trwa około 8 minut dla rowerzystów i 25 minut dla pieszych.

Zdjęcia: Skertzò
Autor: Michał Józefczak

RTEmagicC_700photo_robinet.png

RTEmagicC_701danse2.png

RTEmagicC_702hublots2.png

RTEmagicC_703illusion1.png

 

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE