Tagi:

Ogród Majorelle i jego niesamowita historia.

Ogród Majorelle w Marakeszu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Maroku. Przez 40 lat francuski malarz Jacques Majorelle, projektował to jakże inspirujące miejsce w samym sercu jednego z największych miast Maroka.

2.1.2.2-Fontaine-carrée1-e1329395037976

Głównymi atrakcjami ogrodu są zacienione ścieżki, pośród bujnie kwitnącej roślinności, której pochodzenie jest często bardzo egzotyczne. Dodatkowo na poczucie pełnego relaksu i odprężenia wpływ mają elementy wodne wypełnione liliami wodnymi i kwiatami lotosu, w których orzeźwiający szmer wody ukaja wszystkie nerwy. W powietrzu unosi się zapach liści, gdzieniegdzie ich szelest i słodki śpiew ptaków. W ogrodzie znajduje się również budynek (willa) w stylu mauretańskim lub stylu Art Deco.

5-majorelle-garden-marrakesh-morocco-ralph-ledergerber 9437_500x400x75

Niesamowicie pomalowane fasady i elementy małej architektury, kolorem, który w palecie określany jest niebieskim Majorelle, na cześć artysty. W ogrodzie możemy odnaleźć harmonię, spowodowaną bogactwem kolorów i form. Uroki tego niesamowitego miejsca odkryli w 1966 roku Yves Saint Laurent i Pierre Bergé w czasie swojej pierwszej wizyty w Marakeszu.

11449

W 1980 roku kupili ogród i tym samym uratowali miejsce od degradacji. Nowi właściciele postanowili zamieszkać w willi i powoli odbudowywać ogród. Obecnie w tym jakże atrakcyjnym miejscu znajdziemy około 300 różnych gatunków roślin. Nad utrzymaniem i pielęgnacją ogrodu czuwa grupa 20 ogrodników.

166713986_8c91aeadde g3_3 majorelle-marrakech-8426a4

Często mówi się, że Ogród Majorelle wpłynął znacząco na projektowane przez Yves Saint Laurenta ubrania, ponieważ przed przyjazdem do Maroka francuski projektant posługiwał się głównie 2 kolorami- białym i czarnym. Wizyta w Marakeszu zmieniła jego podejście, zaczął używać szerszej palety kolorów. Laurent  przebywał w Marakeszu dwukrotnie każdego roku (1 czerwca i 1 grudnia), wtedy przez czternaście dni pracował nad kolejną kolekcją.

marrakech-jardin-majorelle-2-large OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O randze tego miejsca na mapie turystycznej Maroka, świadczy liczba turystów, którzy odwiedzają to miejsce- szacuje się ją na 600 000 osób rocznie.

Zdjęcia: Jindřich Chrtek, jardinmajorelle.com, thebaglionimarrakech.com/blog/2010/10/yves-saint-laurent%E2%80%99s-moroccan-legacy
eveandersson.com/photo-display/large/morocco/marrakech-jardin-majorelle-2.html
jeffreygardens.blogspot.com/2011/01/jardin-majorelle-marrakesh-morocco.html

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE