Ogród w kamieniołomie.

Pracownia architektury krajobrazu: THUPDI & Tsinghua University/Pekin
Lokalizacja: Songjiang District, Chiny 
Nagroda: ASLA Honor Award 2012

 Ogród w Kamieniołomie znajduje się w centrum górskiego ogrodu botanicznego w Szanghaju. Ma powierzchnią blisko 4,26 ha. Jest tylko częścią wielkiego ogrodu Chen. Kamieniołom ma wysokość około 70m.

Quarry Garden by Thupdi & Tsinghua University04

 Dwa kamieniołomy wznoszące się ze wschodu na zachód zostały utworzone w wyniku pracy w kamieniołomach w latach 20 -80 ubiegłego wieku.

Quarry Garden by Thupdi & Tsinghua University02

Projekt miał w planie zbudowanie jednego delikatnego i charakterystycznego ogrodu, który skoncentrowany byłby wokół zachodniego kamieniołomu. Wzgórze te jest znanym ośrodkiem turystycznym w tym historycznym regionie, zwanym również „Wzgórzami ośmiu zabytków”.

Quarry Garden by Thupdi & Tsinghua University05 Quarry Garden by Thupdi & Tsinghua University06

Koncepcja dotyczy rewitalizacji opuszczonego kamieniołomu i odzyskania pięciu klasycznych zabytków. Wszystko w oparciu  o ukształtowanie terenu i tradycyjny krajobraz. Przemysł wydobywczy zniszczył szatę roślinną oraz zmienił znacząco ukształtowanie terenu, powodując utratę wody i gleby, tym samym niszcząc naturalne siedliska roślin i zwierząt.

Quarry Garden by Thupdi & Tsinghua University07 Quarry Garden by Thupdi & Tsinghua University08

Dzięki wielu analizom oraz wiedzy zaczerpniętej z historii ogrodu, architekci postanowili jak najmniej ingerować w otaczający krajobraz, zdecydowali się, aby powstała konstrukcja dostosowywała się swoim kształtem do otoczenia. Projekt w znacznej części zainspirowany był przez chińskie malarstwo krajobrazowe oraz literaturę klasyczną. Wnioski wyciągnięte z kilku dzieł pozwoliły na zestawienie naturalnego krajobrazu kulturowego oraz po części utopizmu. Orientalna tradycja stoi w opozycji do „statycznego” sposobu rozumowania zachodu i kładzie większy nacisk na wrażliwe doświadczanie krajobrazu.

Zdjęcia: Yao Chen

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE