OGRODY WODNE W Fort Worth

Architekci: Philip Johnson, John Burgee
Powierzchnia: 1,7 ha
Lokalizacja: Fort Worth/Teksas/USA
Realizacja: 1974

Fort Worth Water Gardens, wybudowany w 1974 roku, znajduje się na południowym krańcu miasta Fort Worth w Stanach Zjednoczonych.

Fort Worth Water Garden

Ogrody wodne zaprojektowane zostały przez znakomitych nowojorskich architektów Philipa  Johnsona i Johna Burgee. Zadedykowano je miastu Fort Worth przez fundację Amona G. Cartera.

fort-worth-water-gardens-active-pool-002

Park miejski jest często określany jako ”oaza chłodu w betonowej dżungli”. Jego punktami centralnymi są trzy baseny z wodą i tarasowaty pagórek, odgradzający park od autostrady Interstate 30. Cichy basen przeznaczony do medytacji otoczony jest drzewami i oferuje płaską, blisko 90-stopniową ścianę wody, która spływa kaskadowo pomiędzy wystającymi z wody stopniami.

tumblr_m7xiipwelm1rxgzpio1_500

Główną atrakcją przestrzeni jest aktywny basen ,w którym znajduje  kaskada składająca się z 38 stopni (11 metrów) schodzących w dół tarasów i stopni do małego basenu wewnątrz.

6849871033_56e4228512_z

Aktywny basen został pierwotnie wybudowany z myślą umożliwienia ludziom zejścia w dół po ułożonych tarasowo schodach, podziwiając tym samym opadającą dookoła nich wodę. Basen został tymczasowo zamknięty 16 czerwca 2004 r. kiedy zginęły w nim 4 osoby. Troje dzieci i jeden dorosły utonęły po tym jak jedno z dzieci wpadło do basenu. Woda była w tym miejscu niezwykle głęboka z powodu awarii pompy i wysokich opadów deszczu. Po wypadku przez około 3 lata trwała modernizacja, by 4 marca 2007 roku ponownie udostępnić przestrzeń dla zwiedzających. Głębokość głównego basenu zmniejszono z 2,7m do 0,61m.

Źdjęcia: wikipedia.org ; fortworth.com ; flickr.com

 

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE