Optyczne fasady? Ciekawa wizja Japońskich architektów [FILM]

Pracownia architektury: Hiroshi Nakamura & NAP Co.,Ltd.
Lokalizacja: Hiroshima/Japonia

Dom z widokiem na ulicę, którą codziennie przejeżdżają setki samochodów i tramwajów zlokalizowany jest w centrum Hiroszimy. Za pomocą szklanej fasady oraz ogrodu wewnątrz budynku architekt chciał stworzyć prywatną oazę, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć od ciągłego zgiełku na ulicach i spojrzeć na to wszystko z zupełnie innej perspektywy. „Spokojna i cicha sceneria w domu, a w tle setki samochodów i tramwajów, które nadają bogactwa codziennemu życiu.” –dodaje Nakamura.

Optical-Glass-House-by-Hiroshi-Nakamura-2526-NAP-Architects02 Optical-Glass-House-by-Hiroshi-Nakamura-2526-NAP-Architects01

Światło słoneczne, które niesamowicie przenika przez szkło, tworzy ciekawe odbicia na znajdujących się wewnątrz budynku roślinach: klonach, jesionach i ostrokrzewach. Szklana fasada składa się z 6000 bloków czystego szkła o wymiarach 50mm x 235mmx 50mm. Szklane bloczki, skutecznie tłumią hałas i co może wydać się paradoksem- dają namiastkę otwartego krajobrazu w ogrodzie znajdującym się wewnątrz budynku.

Optical-Glass-House-by-Hiroshi-Nakamura-2526-NAP-Architects13 Optical-Glass-House-by-Hiroshi-Nakamura-2526-NAP-Architects05

Do zrealizowania fasady o wymiarach (8,6m x 8,6m), wykorzystano szkło o bardzo wysokiej przejrzystości, dzięki czemu przypomina płynący w dół wodospad, który poprzez szybkie opadanie wody rozprasza światło oraz dodaje świeżości powietrzu.

Optical-Glass-House-by-Hiroshi-Nakamura-2526-NAP-Architects06

Optical-Glass-House-by-Hiroshi-Nakamura-2526-NAP-Architects08

Otwarty salon znajduje się tuż za ogrodem i jest oddzielony od niego tylko delikatną metalową kurtyną. Ostatnie piętro budynku przeznaczone zostało na pokoje dziecięce. Na pierwszym piętrze znajduje się kuchnia i jadalnia. Dodatkowa sypialnia, japoński pokój i pokój rozrywkowy usytuowane są na parterze.

Optical-Glass-House-by-Hiroshi-Nakamura-2526-NAP-Architects04

Zdjęcia: Photography is by Koji Fujii, Nacasa & Partners.

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE