Oświetlenie kuchenne – oświetlenie kuchni – lampy do kuchni

Światło i jedzenie, czyli oświetlamy kuchnię

Kuchnia to nie tylko miejsce przyrządzania posiłków, ale również ich spożywania. Niektórym też służy ona jako jeden z pokojów dziennych. Jednym słowem jest to pomieszczenie, w którym spędza się sporo czasu, dlatego jej odpowiednie oświetlenie jest istotne.

Jeśli pełni ona tak zróżnicowane funkcje, jak to zostało napisane wyżej, to powinna posiadać dostosowane do nich oświetlenie. Takie, które pomaga w wykonywaniu prac kulinarnych i takie, które umila pozostały czas w niej spędzany.

350_350_productGfx_3ee9623f23b3ebf71008c8220bbda762

http://studioswiatla.pl/

Reflektory punktowe i światło rozproszone
Najlepszym rozwiązaniem, które pomaga w pracach kuchennych jest oświetlenie bezcieniowe. Dzięki niemu widać wyraźnie produkty, których się używa, barwy przygotowanych potraw itp. Blaty, na których wykonuje się różnorakie czynności, można oświetlić za pomocą niskonapięciowych reflektorów punktowych, których światło skierowane powinno być pod pewnym kątem, by dawać efekt światła odbitego od ściany czy szafki. To sprawi, że nie powstaną cienie, które mogłyby by utrudniać widoczność, a blat będzie dokładnie oświetlony.

350_350_productGfx_ab8344e96a1e10331d71893837cb6804

http://studioswiatla.pl/

W sytuacji, gdy w kuchni są wysokie szafki, można na nich zamontować taśmy LED, świetlówki dające białe światło lub inne liniowe źródła światła. To pozwala na uzyskanie światła rozproszonego, pod warunkiem jednak, że będzie się ono odbijać od sufitu. Aby tak było, odległość między górną powierzchnią szafki a sufitem nie może być mniejsza niż 30 cm.
http://dolceluce.pl/pl/p/Tasma-ledowa-DAYLIGHT-LED-STRIP-24V-DC-20-cieplych-bialych-LED-10-bialych-LED/2723

350_0_productGfx_96756ace4ae8d0e0fe1be3b90471b33b

http://studioswiatla.pl/

Światło nad blatami
Wspomniane szafki, dają możliwość zamontowania oświetlenia również pod nimi. Dzięki temu można uzyskać bezpośrednie oświetlenie powierzchni, na których wykonuje się prace kulinarne. Pod względem estetycznym najlepszym rozwiązaniem są oprawy wbudowane w powierzchnie szafek, z żarówkami LED, które nie będą zbytnio nagrzewały otaczającego je drewna. Oczywiście może się zdarzyć, że takie rozwiązanie jest niemożliwe. W takiej sytuacji reflektory będą wystawać, niemniej można sprawić, by były niewidoczne przez zastosowanie odpowiedniej listwy, która je zasłoni. W przypadku braku szafek nad blatami roboczymi, można je oświetlić lampą halogenową z oprawą montowaną na ścianie lub tradycyjną lampą wiszącą nisko, która emituje mocne i jasne światło.

Ogólne zasady oświetlenia kuchni
Kilka źródeł światła w kuchni będzie spełniało swoją funkcję wtedy, gdy podłączone zostaną w osobnych obwodach. Dzięki temu można zapalać tylko te światła, które w danym momencie są potrzebne. I właśnie te funkcje są kluczowe w doborze liczby owych źródeł – dość częstym błędem jest zbyt mocne oświetlenie kuchni, dlatego przed instalacją kolejnej oprawy warto zadać sobie pytanie: czemu ona ma służyć?
Oświetlenie powierzchni roboczych może spełniać też inne zadanie. Tradycyjna lampa nad wyspą kuchenną, nie tylko oświetla miejsce pracy, ale łagodzi wygląd dużych szafek i buduje ciepły nastrój. Oświetlenie podszafkowe może służyć jako dodatkowe źródło światła, gdy przebywa się w kuchni w porach, w których na dworze jest ciemno.

To tylko kilka rozwiązań, które można zastosować w kuchni. Warto pamiętać, że odpowiednie oświetlenie może uczynić z kuchni nie tylko miejsce bardziej funkcjonalne, ale również nastrojowe, zbudować klimat, dzięki któremu czas spędzony w tym pomieszczeniu stanie się jeszcze przyjemniejszy.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE