PASY WE WNĘTRZACH

Wraz z modą na syntetyczne wnętrza i podkreślanie ich geometrii, wróciły do łask pasy. Są one wykorzystywane przez projektantów wnętrz w różnych formach i diametralnie potrafią zmienić wygląd naszego mieszkania

Modelowanie.
Pasy we wnętrzu mają charakter zarówno dekoracyjny, jak i wpływają na zmianę kształtu pomieszczenia.
Pasy pionowe optycznie podwyższą wnętrze i podzielą zbyt długie ściany. Mogę mieć one charakter modnego kodu paskowego, pałacowej w odbiorze tapety, czy też podziału ściany na różne kolory, które powtórzymy we wnętrzu w dodatkach. Jeśli stosujemy je na jednej ścianie, możemy sobie pozwolić na kontrastowe zestawienia barw. Jeśli zaś chcemy zastosować pasy w całym pomieszczeniu, to starajmy się by kolory nie były zbyt intensywne i w ten sposób nie męczyły wzroku.
Pasy poziome optycznie będą poszerzały pomieszczenie, a tym samym i obniżały. Takie pasy stosujemy w małych pomieszczeniach, pilnując by sam pas znalazł się poniżej linii naszego wzroku. Zasada ta najczęściej widoczna jest w łazienkach, gdzie dzielenie płytek dekorem stosowane jest w projektach od wielu lat.

a

Akcentowanie.
Wszelkie pasy możemy traktować jako podkreślenie interesujących fragmentów przestrzeni. Wyróżniamy je wtedy kolorem lub fakturą, odpowiednio modelując oświetleniem, tak by ślizgało się po ich powierzchni. Pozioma lub pionowa wnęka wprowadza interesujące rozbicie zbyt płaskiej i nudnej ściany, jednocześnie nie wymuszając wprowadzania dodatkowych ozdób.
Pasy z mozaiki w łazienkach, podkreślą zaś najważniejsze jej elementy, eksponując ciekawą armaturę czy ceramikę sanitarną.

SONY DSC

Efekty.
Pasy mogą służyć do kreowania samego wyglądu wnętrza. Modne jest stosowanie poziomych wzorów na płytkach i tkaninach oraz geometrycznych linii oświetlenia w sufitach podwieszonych. Ze względu na lubowanie przez większość ludzi symetrii, takie rozwiązania będą ponadczasowe i nie powinny nam się znudzić przez wiele lat.

SONY DSC

Dekoracje.
Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy pasy będą nam się podobały i nie chcemy ryzykować kształtowania nimi architektury wnętrza, pozostaje nam zabawa dodatkami. Ozdobne poduszki, zasłony czy bieżniki, wprowadzą interesujący element i pozwolą na szybką zmianę, jeśli ten wzór nam się opatrzy.

d

Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE