Tagi:

Piotr J. Leśniak „tkanina miejska”

Po obaleniu Żelaznej Kurtyny, miasta byłego bloku Sowieckiego doświadczyły nagłej zmiany z ekonomii centralnie planowanej na społeczeństwo wolnorynkowe z podobnymi problemami do niektórych rozwijających sie państw z niezwykle szybkim wzrostem populacji oraz brakiem odpowiedniej infrastruktury, przystępnych cenowo domów oraz zarządzania przestrzenią miejską.

Odnowione Przestrzenie projektu Piotra J. Lesniaka jest propozycją wieżowca dla Warszawy który ma wziąć pod lupę miejską przyszłość terenu obecnie okupowanego przez Pałac Kultury i Nauki – Sowiecki wieżowiec wybudowany z inicjatywy Józefa Stalina w latach pięćdziesiątych, który całkowicie lekceważył instniejace już wtedy rozplanowanie miejskie.

Odnowione Przestrzenie obejmuje Pałac topografią podobną do mapy opartą i wysnutą na podstawie oryginalnego planu budowy. Rezultatem jest niezwykle zwarta wysoko pnąca się struktura, która rzuca wyzwanie dotychczas istniejącym typologiom form architektonicznych oraz organizacji. Windy o kształcie krzywej łańcuchowej oraz pochyłe ulice funkcjonują jako przedłużenie już istniejącej infrastruktury miejskiej – miasta zaplanowanego trójwymiarowo posiadającego wiele miejskich scenariuszy. Program obejmuje nowy welodrom (kulistą arenę do wyścigów kolarskich), centrum kultury, biura, rezydencje mieszkalne oraz galerie sztuki.

ŹRÓDŁO: EVOLO
TLUMACZENIE: Ewa Partyka

6937-2

6937-3

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE