Tagi:

Pracownia plus3 zwycięzcą konkursu na Akademię Muzyczną w Bydgoszczy

W rozstrzygniętym 23 maja konkursie na nową siedzibę Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego zwyciężyła warszawska pracownia plus3-architekci. Zespół w od kilku lat specjalizuje się w konkursach muzycznych. W 2014 roku zdobył wyróżnienie honorowe w konkursie na szkołę muzyczną w Poznaniu, a w 2015 roku drugą nagrodę w konkursie na siedzibę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Doświadczenie zaprocentowało w obecnym konkursie.

Dla tego typu obiektów najistotniejsze jest kryterium akustyczne. I tu pracownia plus3-architekci sięgnęła do doświadczeń uznanych członków swojego zespołu. Za akustykę w projekcie odpowiada mgr inż. Ewa Więckowska-Kosmala, znana między innymi z konsultacji akustycznych Filharmonii Szczecińskiej, czy jako autor akustyki Akademii Muzycznej im. G i K Bacewiczów w Łodzi oraz wielu innych szkół muzycznych i filharmonii. Dlatego z całą pewnością można stwierdzić, iż za uwodzicielskimi wizualizacjami sali koncertowej i sali teatralno-operowej kryje się również doskonała akustyka. Akademicy z Bydgoszczy mogą z satysfakcją patrzeć w przyszłość.

Atutem zwycięskiej pracy jest także nowoczesny park służący nie tylko rekreacji, ale i wielu plenerowym wydarzeniom. Z opinii Jury: „Praca zyskała uznanie za najlepsze pod względem użytkowym i eksploatacyjnym rozwiązania funkcjonalne, których główną cechą jest zwartość bryły, czytelne rozdzielenie przestrzeni dostępnej dla gości od strefy zaplecza sal koncertowych oraz reprezentacyjne przestronne foyer stworzone w interakcji z parkiem i oczkiem wodnym.”

Do konkursu zakwalifikowano 54 pracownie z kraju i zagranicy. Rozbudowany program funkcjonalny obiektu, oraz wyśrubowane wymogi akustyki sal koncertowych sprawiły, że był to wyścig dla pasjonatów i prawdziwych profesjonalistów. Do mety dotarli tylko najwytrwalsi. Na 18 złożonych prac Jury przyznało dwie nagrody, oraz trzy równorzędne wyróżnienia.

Drugą nagrodę przyznano krakowskiej pracowni Lewicki i Łatak. Praca ta uzyskała najwyższą ocenę przewodniczącego Jury architekta Marka Dunikowskiego (SARP Kraków), który złożył votum separatum do decyzji sądu konkursowego. W konkursie przyznano również trzy równorzędne wyróżnienia dla: Pracowni Architektonicznej 1997, warszawskiej WXCA, oraz Pracowni Projektowej F-11.

KONCERTOWA_XLpolnocna_XLNOCNA_XLwnetrze_XLteatralna_XLURBANISTYKA_XLAutorzy:
arch. Katarzyna Głażewska
arch. Krzysztof Bagiński
arch. Grażyna Woźniak-Głażewska
Zespół:
arch. Magdalena Mularzuk
arch. krajobrazu Aleksandra Pietrzak
arch. Tomasz Marciniak
arch. Patryk Rosiński
stud. arch. Maciej Osuch
stud. arch. Piotr Cyranowski
Eksperci zewnętrzni:
Akustyka: mgr inż Ewa Więckowska-Kosmala
Technologia sceniczna: mgr inż. Zbigniew Kośka

 

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE