PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W CHICAGO

Pracownia architektury: Rios Clementi Hale Studios
Lokalizacja: Chicago/ USA

Rios Clementi Hale Studios zostało wybrane przez GSA do opracowania koncepcji zagospodarowania ulicy Quincy Court, która przybrała rangę przestrzeni obsługującej pobliskie budynki. Ciekawym pomysłem, który zrodził się w głowach projektantów było stworzenie drzewopodobnych instalacji o strukturze baldachimu wykonanych ze stali i przezroczystych akrylowych paneli.

0608_quincycourt3

Wszystkie elementy w przestrzeni są odwołaniem do otaczającego krajobrazu, jak również historii miejsca. Drzewopodobna instalacja nawiązuje do powszechnie występującej glediczji  trójcierniowej. Biała terakota nawiązuje do chicagowskiej architektury.  Ułożenie nawierzchni przypomina modernistyczna siatkę Mies’a van der Roche.

0608_quincycourt1

Meble do przestrzeni zaprojektowano na zamówienie. Możliwe jest różnorodne ustawienie siedzisk, tak by każdy użytkownik przestrzeni mógł poczuć się w niej komfortowo.

0608_quincycourt6

Przestrzeń, która pierwotnie była zaprojektowana jako krótkoterminowa instalacja, stała się świetnym miejscem, które dzięki symbolice i klimatowi pozwala znaleźć się chociażby przez chwilę w myślach w zupełnie innym miejscu.

Zdjęcia: rchstudios.com

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE