PRZYSTANEK ZABAWA – Metamorfoza przystanków autobusowych

Lokalizacja: Gdynia,PL
Inwestor: ZKM Gdynia
Typ: Realizacja
Data: 10.2013

Zespół:
AD12
współpraca:
Michał Idźkowiak

Projekt został zrealizowany w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w Gdyni.
Obecnie powstają tu kolejne osiedla deweloperskie z ograniczonym dostępem do rekreacji. Brak odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej generuje korki w godzinach szczytu. Mieszkańców przybywa, a przyjaznych im miejsc w przestrzeni publicznej niestety nie.

Przy wsparciu Rady Dzielnicy postanowiliśmy przeciwstawić się panującym tendencjom i przeobraziliśmy dobrze znane przystanki autobusowe w miejsca sprzyjające kreatywnemu działaniu. Naszym celem było zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej oraz stworzenie intrygującej i inspirującej przestrzeni.

Aby umilić czas oczekiwania na przyjazd autobusu, umieściliśmy w panelach bocznych wiat dwa rodzaje tablic zapewniających chwilę rozrywki.

Pierwsza z nich to tablica szpilkowa. Ponad 2000 ruchomych szpilek umieszczonych w ramie umożliwia tworzenie własnej płaskorzeźby w kilka sekund. Wystarczy odcisnąć swoją sylwetkę lub każdy inny dowolny kształt. Dzięki zmiennemu charakterowi instalacji każdy ma możliwość kształtowania otaczającej go przestrzeni

Labirynt-mapa dzielnicy to drugi typ tablic, łączący elementy zabawy i edukacji. Posiada wyznaczoną
trasą komunikacji publicznej, na której można odnaleźć dany przystanek. Sterowanie gałką imitującą autobus jest nie tylko wyzwaniem zręcznościowym, ale również okazją do odbycia wirtualnej podróży po dzielnicy. Ma to za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców o okolicy oraz zainspirować do faktycznych spacerów.

2 3 4 5 6 7 8 9

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE