Punkt widokowy na wodzie- czyli Finowie w Londynie

Fiński Instytut w Londynie i Fundacja Architektury przedstawiły  projekt punktu widokowego- pływającej platformy na kanale regent w centrum Camley Street Natural Park (Lokalny rezerwat przyrody w Londynie).

52fdfdefe8e44e158900013a_aor-unveil-floating-platform-for-the-london-wildlife-trust_140204_051

Zaprojektowany przez Erkko Aarti, Arto Ollila i Mikku Ristola z fińskiej pracowni AOR będzie obsługiwany przez London Wildlife Trust (charytatywną organizację, zajmującą się ochroną przyrody w Londynie). Powstała konstrukcja ma na celu wprowadzenie odwiedzających do rezerwatu przyrody w centralnym Londynie, łączy się z przyrodą parku i kanałem regent. Na terenie parku powstanie dodatkowa przestrzeń warsztatowa z budynkami przeznaczonymi do kształcenia młodzieży.

52fdfed2e8e44e5482000145_aor-unveil-floating-platform-for-the-london-wildlife-trust_viewpoint_camley_street_2_maxcreasy

Inspiracją dla projektantów były skaliste skandynawskie wysepki. Dla finów są to miejsca, gdzie mogą zaznać prawdziwego spokoju, uciekając od zgiełku miasta. Powstały punkt widokowy daje londyńczykom możliwość odpoczynku na zacisznej wysepce znajdującej się w samym centrum miasta. Ostateczny projekt odnosił się do fińskiej konstrukcji – Laavus.

http://tapioosala.files.wordpress.com/2012/07/laavu.jpg

http://tapioosala.files.wordpress.com/2012/07/laavu.jpg

Jest to tradycyjny schron przeznaczony do zamieszkiwania podczas połowów i polowań. Na pierwszy rzut oka proste i prymitywne trójkątne konstrukcje wykonane są w oparciu o dostępne w lesie surowce- gałęzie, mech i liście. Londyńska interpretacja Laavu, wykonana jest z materiałów, które kojarzą się z historią przemysłucharakterem dzielnicy  Kings Cross.

52fdff33e8e44e3cd0000131_aor-unveil-floating-platform-for-the-london-wildlife-trust_viewpoint_from_camley_street_maxcreasy_bd_image

Zdjęcia: The Finnish Institute in London / Architecture Foundation

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE