Tagi:

Roczny koszt utrzymania tego domu to zaledwie 233 zł

Zakończyła się druga edycja konkursu Multi EKO Dom. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie domku jednorodzinnego, który miał łączyć ze sobą estetykę, funkcjonalność, komfort użytkowania oraz przede wszystkim być efektywny energetycznie i opłacalny ekonomicznie.

dom-ekologiczny-11

Trzecie miejsce w konkursie zajął student architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie – Dawid Rószczka. Dom jego autorstwa miałby stanąć w Opolu przy ulicy Parytyzantów. Bryła jest bardzo prosta, gdyż mała i drewniana konstrukcja jest najbardziej oszczędna. Część budynku znajdująca się od strony ulicy miałaby zostać pozbawiona okien, by być barierą dźwiękową i termiczną, chroniąc dom przed szumem przejeżdżających samochodów oraz wiatrami, które wieją w tym kierunku.

 

dom-ekologiczny-10

 

dom-ekologiczny-12

Młody architekt wykorzystał system szkieletowy drewniany, który jest tani i obniża współczynnik przenikania ciepła. Postanowił zastosować pompy ciepła i tzw. kominy cieplne, które zasysają ciepło na poziomie 0 i rozprowadzają je do pozostałych kondygnacji. – Gdyby wziąć pod uwagę 30-letni okres eksploatacji, myślę tu o zużyciu energii, to w przypadku domu tradycyjnego wynoszą one 180 tysięcy złotych, a w przypadku domu mojego projektu ta kwota to około 7 tysięcy –  mówił Dawid Rószczka w rozmowie z „gazeta.pl”.

dom-ekologiczny-1

Źródło zdjęć: rockwool.pl

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE