Tagi:

SERIA BUDYNKÓW MIESZKALYCH NA DAUPHIN ISLAND

Jakie rozwiązania architektoniczne sprawdzą się w nadmorskim krajobrazie zniszczonym przez żywioły natury? Na to pytanie odpowiedział sobie hiszpański artysta Dionisio Gonzalez, który stworzył serię budowli Dauphin Island.

Dauphin Island to seria budynków mieszkalnych stworzona przez hiszpańskiego artystę Dionisio Gonzaleza. Znajduje się ona w stanie Alabama w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Zatoce Meksykańskiej. Wyspę nawiedziło wiele klęsk żywiołowych. Nadmorski krajobraz został zniszczony przez nieustanne huragany i fale sztormowe.
dauphin3

Każda z budowli serii Dionisio Gonzaleza zaprojektowana jest tak,aby być odporna na wszelkie kataklizmy. Projektant stworzył trwałe konstrukcje, czyli futurystyczne forty wykonane głównie z żelaza i betonu. Elementy w poszczególnych konstrukcjach mają nieregularne kształty i są różnej wielkości. Dodatkowo w niektórych zastosowane są kolory lub wzory.
W zależności od konkretnego projektu jako uzupełnianie dobudowano schody, poręcze, pomosty lub balkony. Duży dostęp światła i jasne wnętrza zapewniają przezroczyste elementy, które pełnią role okien.

Dauphin2
Budowle powierzchniowo są porównywalne do typowych budynków mieszkalnych. Dolne elementy konstrukcji, czyli betonowe bloki lub części drewniane dobierane są tak, aby wpasować się do panujących warunków- mokrego podłoża lub piaszczystej plaży. Innowacyjne podejście artysty miało ukazać destrukcyjny charakter klęsk żywiołowych i jego surrealistyczną wrażliwość architektoniczną. Nie ma wątpliwości, że zbudowane w ten sposób domy, będą w przyszłości ratować życie, rodziny, a nawet pieniądze. Tęsknota mieszkańców do tego, co wielokrotnie zniszczyła natura była głównym motywem, który zadziałał w twórczej serii Gonzaleza.

dauphin1

dauphin5

Dauphin6

dauphin7

Dauphin8

Dauphin9

dauphin10

Źródło zdjęć: www.dionisiogonzalez.es

Aneta Woźnica

 

 

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE