Seulski Strumień

Pracownia architektury krajobrazu: SeoAhn Total Landscape
Powierzchnia: 5,84 km
Lokalizacja: Seul/ Korea Płd.
Przez centrum Seulu biegnie strumień, dzielący miasto na północ i południe. Od trzech dziesięcioleci był on jednak całkowicie pogrzebany pod ruchliwą autostradą w centrum miasta. W 2003 roku, w ramach projektu rewitalizacji, usunięto autostradę i przywrócono strumieniowi dawny bieg. Dzięki temu miejsce zamieniło się w piękny park miejski o długości 5,8km. Burzenie dróg na rzecz miejskich parków to pomysł zagospodarowywania przestrzeni, który naprawdę warto wspierać.
Strumień Cheonggyecheon powstał podczas panowania dynastii Joseon w celu zapewnienia kanalizacji dla miasta. Istniał on w tym miejscu przez wiele wieków, aż do 1940 roku, kiedy to miasto stało się tak zaludnione, że w pobliżu strumienia wyrosła dzielnica slumsów, której mieszkańcy zaczęli strasznie zanieczyszczać ten teren. Strumień stopniowo przykrywano betonem, a od roku 1976 r. istniała już nad nim autostrada o długości 5,6 km.
Uważana za przykład „udanej industrializacji i modernizacji”, autostrada pozostała tam do 2003 roku, kiedy to urbaniści zadecydowali o zburzeniu jej i podjęciu rewitalizacji obszaru. Był to pierwszy krok w stronę pomocy Seoul’ owi który miał na celu zmianę wizerunku na nowoczesne miasto przyjazne dla środowiska. Projekt odnowy Cheonggyecheon trwał dwa lata i kosztował około 281 mln dolarów, ale stworzył tętniący życiem fragment zielonej przestrzeni publicznej w centrum miasta.
To, co było niegdyś linią podziału na północ i południe miasta zostało odtworzone w formie parku miejskiego, łączącego przestrzeń i ludzi. Ponad 75% materiału pochodzącego ze zniszczenia starej autostrady zostało ponownie wykorzystane do budowy parku i odnowy strumienia. Obecnie w „miejskiej rzece” ponownie znalazły się ryby, ptaki i owady, a klimat dookoła parku jest łagodniejszy, temperatura jest o ok. 3.6 stopnia Celsjusza niższa niż w pozostałej części miasta.
Oprócz projektu rewitalizacji, Seul wdrożył w życie plan komunikacyjny, przekierowujący ruch na inne drogi i stawiający bardziej na komunikację zbiorową. W rezultacie nastąpił spadek liczby pojazdów wjeżdżających do miasta, a wykorzystanie autobusów i metra wzrosło.

Autor Michał Józefczak

1

http://www.plataformaurbana.cl

2

Autor: Alexander Robinson

3

Autor: Alexander Robinson

4

Craig Hickson-

5

ROBERT KOEHLER

6

ROBERT KOEHLER

7

Autor: vp-lee_hmbg

8

Audi Liew

 

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE