Tagi:

SHIGERU BAN – LAUREAT NAGRODY PRITZKERA w 2014 roku

Czym jest nagroda Pritzker’a?

Nagroda Pritzkera jest najwyższą architektoniczną nagrodą, którą jest przyznawana corocznie od 1979 roku. Pierwszym, który otrzymał to wyróżnienie był Philip Johnson, fundatorem nagrody był  Jay A. Pritzker wspólnie ze swoją żoną Cindy. Do dziś rodzina Pritzkerów jest odpowiedzialna za konkurs. Procedury i forma wyróżnienia jest wzorowana na Nagrodzie Nobla. Celem konkursu jest uhonorowanie żyjącego architekta, którego prace są odzwierciedleniem talentu, wizji oraz zaangażowania i którego, co ważne sztuka wzbogaca środowisko w którym żyjemy.

Zdj. pritzkerprize.com

Zdj 1. pritzkerprize.com

Laureaci nagrody otrzymują:
– nagrodę pieniężną 100 000 dolarów
– certyfikat pochwały
– brązowy medal
– limitowaną edycję rzeźby Hanry’ego Moore’a

Sylwetka tegorocznego laureata.

Zdj.2 www.fontanaarte.com

Zdj.2 Shigeru Ban; www.fontanaarte.com

Shigeru Ban swoją przygodę ze sztuką rozpoczął na Uniwersytecie Artystycznym w Tokio. Kontynuował ją  w kalifornijskim Instytucie Architektury i Cooper Union’s School of Architectur. Dyplom obronił w 1984 roku. Japoński architekt kojarzony jest przede wszystkim z kreatywnego zastosowania papieru, w swoich pracach poświęca temu zagadnieniu bardzo wiele uwagi.  Przez lata Shigeru Ban czerpał inspirację z prac amerykańskiego architekta Johna Hejduka.

Zdj.3 Stephen Goodenough

Zdj.3 Kartonowa katedra Christchurch; Stephen Goodenough

Pierwszym budynkiem wybudowanym z tektury była alatana wzniesiona w Nagoi. Tekturowa architektura Ban’a znakomicie sprawdziła się w obliczu katastrof. Przykładem jest zaprojektowane po trzęsieniu ziemi osiedle i świątynia w japońskim mieście Kobe. Dach nad głową straciło ponad 300 tysięcy ludzi.  W następnych latach zaprojektował schronienia dla ofiar trzęsień ziemi w Turcji, a następnie w Indiach.

Zdj. 4 Hiroyuki Hirai

Zdj. 4 Pawilon Expo w Hannowerze; Hiroyuki Hirai

Ban był projektantem japońskiego pawilonu na Expo 2000 w Hanowerze. Projekt ten stworzył wspólnie z architektem Frei Otto oraz inżynierami z Buro Happold. 72 metrowa konstrukcja została wykonana z papierowych rurek, jednak ze względu na surowe prawo budowlane w Niemczech, dach trzeba było wzmocnić. Po wystawie konstrukcję rozebrano i poddano recyklingowi.

Zdj. 5 Hiroyuki Hirai

Zdj. 5 Wall less house; Hiroyuki Hirai

Shigeru Ban z pewnością zalicza się do zwolenników ekologicznej architektury. W jego pracach dostrzegamy odrobinę modernizmu, jego budowle określane są często japońskimi eksperymentami. W tworzonej przez Niego architekturze odnajdujemy również namiastkę racjonalizmu. Wydaje się, że zdanie wypowiedziane przez Ban’a : „ Nie lubię, żeby w przyrodzie cokolwiek się marnowało” podsumowuje niezwykłą filozofię  „ Papierowej architektury”.

Zdj.6 Stephen Goodenough

Zdj.6 Kartonowa katedra w Christchurch; Stephen Goodenough

Japończyk nagrodę odbierze 13 czerwca w Amsterdamie.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE