Skate park jak chiński smok.

Hiszpańska pracownia Selgascano Studio zakończyła w marcu 2010 roku budowę niesamowitego skate parku i placu zabaw- Factoria Joven, znajdującego się na obrzeżach hiszpańskiego miasta Mérida.

Selgascano-Factoria-Joven-Merida-Spain-Outdoors-Skate-Park-7

Architekci zainspirowani metodą, którą wykonane były chińskie smoki, stworzyli śmiałą kolorową konstrukcję. Budowla świeci różnymi kolorami z pięknym białym poblaskiem. Powstała przestrzeń jest sama w sobie inspiracją do jazdy na deskorolce i doskonalenia umiejętności skateboardingu.

Selgascano-Factoria-Joven-Merida-Spain-Outdoors-Skate-Park-5

Budynek był wielkim zaskoczeniem kiedy został otwarty w marcu 2010 roku. Mérida dawna stolica dawnej prowincji rzymskiej- Luzytanii, jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wielofunkcyjna przestrzeń jest miejscem, w którym młodzież może się spotkać, uprawić sport, tańczyć, słuchać muzyki, grać w różne gry oraz korzystać z internetu za pośrednictwem publicznych komputerów.

Selgascano-Factoria-Joven-Merida-Spain-Outdoors-Skate-Park-4

Budowa parku trwała niespełna 13 miesięcy i kosztowała tylko 1,2 mln euro. Niskie koszta poniesione na budowę, są wynikiem użycia tanich materiałów były to przede wszystkim płyty poliwęglanowe ustawione na konstrukcjach metalowych. Pokój z dostępem do Internetu wypełniony jest światłem słonecznym, dodatkowo rozświetla go jasna- pomarańczowa podłoga. Aby zminimalizować koszty i wpływ na środowisko do wyposażenia wykorzystano meble z recyklingu.

Selgascano-Factoria-Joven-Merida-Spain-Outdoors-Skate-Park-2

Ze względu na ciekawą, zaskakującą architekturę, projekt wzbudzał wielkie zainteresowanie. Factoria Joven jest przykładem jak w dzisiejszych czasach powinien przebiegać proces projektowania. Każdy etap konsultowany był z mieszkańcami. Dzięki temu powstały na obrzeżach tego półprzemysłowego miasta skate park jest miejscem zachęcającym starszych i młodszych ludzi do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Selgascano-Factoria-Joven-Merida-Spain-Outdoors-Skate-Park-8 Selgascano-Factoria-Joven-Merida-Spain-Outdoors-Skate-Park-6

Zdjęcia: Iwan Baan

 

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE