SkyTran

Korki drogowe to problem prawie każdego większego miasta. Kradną przede wszystkim nasz czas. Każda godzina spędzona bezproduktywnie za kierownicą auta to koszt alternatywny, czyli brak możliwości i korzyści, które moglibyśmy w tym czasie uzyskać.
Zatem powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie – jak zmienić oblicze transportu? Przez ostatnie kilkanaście lat powstało kilkadziesiąt projektów mających rozwiązać ten odwieczny problem. Moją szczególna uwagę zwrócił projekt Douglasa Malewickinga. Amerykański inżynier lotniczy w latach 90 zaprojektował dla dla firmy UniModal budowę napowietrznych linii, po których poruszałyby się dwuosobowe kapsuły wykorzystujące zjawisko lewitacji magnetycznej.

skytran1-3940031
SkyTran to kolejka miejska na której znajdują się dwuosobowe kapsuły poruszające się z prędkością 160 km/h nieżalenie od miejskiego ruchu. Jak gwarantuje pomysłodawca, jest to w pełni bezpieczny środek transportu. Rozpędzona kapsuła zatrzymuje się na odcinku 17 metrów.
Pierwsza linia SkyTran ma zostać zbudowana w Tel Awiwie w połowie 2014 roku.
Obecnie możemy ją oglądać w futurystycznej wizualizacji Green Mega-City, przedstawiającej przyjazne dla ludzi i planety miasto przyszłości

 

sqw-394003

 

[youtube link=”http://www.youtube.com/watch?v=OEMOpCRktm4″ width=”590″ height=”315″]

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE