Stylowe kuchnie, czyli o trendach.

 

Stylowa kuchnia to taka, która niekoniecznie będzie hitem aktualnej mody, ale za to nie znudzi się nam przez lata i na swój sposób będzie ponadczasowa.
Aby taki efekt uzyskać, sięgamy zarówno do obowiązujących wzorów, jak i do szlachetnych materiałów wykończeniowych, które niosą ze sobą pewną ponadczasowość.

1

Drewno.
Tradycyjne kuchnie były dawniej drewniane. Dzisiaj sięgamy również po naturalne materiały, wybierając na fronty forniry z różnych gatunków drzew czy to krajowych, czy egzotycznych.
Wciąż popularnością cieszy się wenge – ciemne i o dosyć jednolitym rysunku. Chętnie też wracamy i do bardziej ozdobnych gatunków, jak orzech czy palisander.
Aby drewniana kuchnia była zarówno ciepła, jak i nowoczesna, wystarczy zastosować nowoczesne uchwyty ze stali nierdzewnej i proste fronty bez żadnych rzeźbień. Blaty stosujemy z kamienia lub konglomeratu o kontrastującym do szafek kolorze.
Na wykończenie ściany pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi zastosujmy kamień naturalny, albo te same płytki, co na posadzce. Stworzymy wtedy spójną estetycznie całość i unikniemy efektu przeładowania.

2

 

MDF
Kuchnie z MDF, lakierowane na wysoki połysk, od lat święcą triumfy we wnętrzach.
Najlepiej wyglądają w bieli lub jasnym kremie i przy zastosowaniu frontów bezuchwytowych, z podcięciem na palce. Czasami chcąc złamać pewną „sterylność” estetyczną takiej kuchni, łączymy ją gdzieniegdzie z drewnem, stosując fornir na centralnych frontach lub blaty z odpowiednio zabezpieczonego drewna.
W takich kuchniach na wykończenie ściany pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi najczęściej stosuje się szkło z szerokiej palety kolorów. Dzięki niemu można uzyskać interesujący akcent kolorystyczny lub estetyczny, zwłaszcza jeśli zamiast gładkiego szkła zdecydujemy się umieścić szybę z ciekawą fotografią czy wzorem.

3

 

SZKŁO
Kilka lat temu pojawiła się moda na fronty wykonane ze szkła. Przypominają one wizualnie fronty lakierowane, jednakże są trudniejsze do utrzymania czystości. Fronty dostępne w szerokiej gamie kolorów tworzą nam kuchnie bardzo nowoczesne i surowe w wyglądzie i formie.
Aby ocieplić wygląd takiej kuchni ścianę pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi wykładamy kamieniem naturalnym typu granit. Jeśli zaś chcemy uzyskać efekt niemalże laboratoryjny, to wtedy doskonale komponować się nam będą panele ze stali nierdzewnej.

4

 

RETRO
Nowy trend w umeblowaniu obejmujący zarówno nawiązania do stylizowanych kuchni na wzór prowansalski, jak i łączenie surowych w wyrazie materiałów za wzorami lansowanymi przez styl „shabby chic”.
W tym stylu możemy wykonać zarówno kuchnie o frontach drewnianych, jak i kuchnie z MDF-u lakierowanego. Zwykle front nie jest zupełnie płaski, tylko ma postać ramiaka z płyciną, a główną rolę ozdoby pełnią uchwyty oraz sprzęty AGD stylizowane na te sprzed kilkudziesięciu lat.
Ścianę pomiędzy blatem a szafkami wypełniamy ciekawymi płytkami, niekoniecznie jednolitymi kolorystycznie. Sam blat zaś najlepiej jeśli będzie wykonany z granitu lub postarzanego drewna.

5

 

Przy wyborze stylu kuchni powinniśmy kierować się własnymi upodobaniami estetycznymi, a nie tylko obowiązująca modą. Ważne jest przede wszystkim to, by kuchnia w przypadku przestrzeni otwartej połączonej z salonem, była spójna z nim estetycznie, a nie tworzyła wizualnego chaosu, który będziemy oglądać siedząc na kanapie.

Kamila Orzechowska
architekt wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE