Szalone wytwory wyobraźni

Niektórzy nazywają je perełkami architektury, inni wytworem szalonej wyobraźni. Niewątpliwie ich wspólna cechą jest wywoływanie skrajnych emocji . Budynki w kształcie buta, jaskini, statku kosmicznego, czy kaczki. Na świecie jest coraz więcej budowli, które kształtem nie przypominają tych tradycyjnych. Stają się coraz bardziej popularne nie tylko wśród architektów, ale zwykłych osób pragnących zamieszkać w oryginalnym domu, bądź otworzyć zakład, który stanie się wizytówką firmy. My postanowiliśmy wybrać według nas te najciekawsze, najdziwniejsze i najbardziej zdumiewające.

Konstrukcja w kształcie kaczki foto :

Konstrukcja w kształcie kaczki foto

źródło: kultura.wp.pl

Sukces prowadzenia działalności gospodarczej zależny jest od zorganizowania odpowiedniego i oryginalnego sposobu dystrybucji .Taką dewizę niewątpliwie miał Martin Maurer- farmer z Flanders na Long Island, któremu na początku lat 30 niezbyt dobrze szedł interes sprzedaży kurczaków i kurzych jaj. Wpadł na pomysł, że najlepszym sposobem promocji swojej działalności będzie wybudowanie budynku, który stanie się wizytową jego biznesu. Tak powstał budynek w kształcie kaczki. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Budowla sprawiła, że interes farmera przetrwał aż do 1984 roku. Później budynek został przeniesiony na wschodni brzeg Long Island, gdzie pełnił funkcję sklepu z pamiątkami.

Kształt budynku odbił się szerokim echem w środowisku architektów i teoretyków architektury, którzy w budowli zobaczyli ucieczkę od prostych form modernistycznych i początek ery postmodernizmu.

Słynny architekt, Venturi, zafascynowany budowlą The Big Duck, stał się inicjatorem pojęcia budynku-kaczki, czyli obiektu, którego kształt sugeruje przeznaczenie.

W 1997 budynek, został wpisany do narodowego rejestru miejsc historycznych

Cleveland Clinic Lou Ruvo Center for Brain Health

Cleveland Clinic Lou Ruvo Center for Brain Health

Na drugim miejscu naszego rankingu znalazła się szalona budowla Franka Gehry’ego. Kiedy patrzymy na budynek, moglibyśmy przypuszczać, że to kasyno z Las Vegas, albo budowla z Disnaylandu. Nic podobnego. Futurystyczny budynek, którego forma może powodować zawroty głowy, jest super nowoczesnym centrum zdrowia. Cleveland Clinic Lou Ruvo Center for Brain Health, świadczy kompleksowe usługi z zakresu neurologii. Po jego otwarciu, kwestionowano, czy aby jest odpowiednim miejscem dla osób chorych na zaburzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego Początkowo zastanawiano się czy pobyt w niej nie wzbudzi w wielu pacjentach niepokoju zamiast służyć jako miejsce terapii. Ostatecznie uznano, że jego forma i kształt wpływa na rekonwalescencje chorych. Sprzyjają temu kręte korytarze które nie dają wrażenia nie kończącej się drogi oraz duża ilość okien przez które wpada światło.

Office Center 1000

Office Center 1000

Na zaszczytnym trzecim miejscu znalazł się projekt architekta Rimasa Adomaitis- „Office Center 1000”, który znajduje w północnych przedmieściach Litwy, w pobliżu autostrady Wilno-Kowno-Kłajpeda . Młody i stosunkowo mało znany architekt , zaprojektował 10-piętrowy biurowiec w formie banknotu 1000 LTL. Obraz banknotu został umieszczony na budynku przy użyciu specjalnych farb ze szkliw. Co ciekawe, prace nad projektem trwały, gdy Litwa była jednym z dwóch nowych państw członkowskich UE ubiegającym się o członkostwo w strefie euro. Budowla została zakończona w 2008 roku i od razu zaliczono ją do 300 najlepszych światowych budynków biurowych. Ponadto z powodu swojej unikalnej konstrukcji zewnętrznej, zarejestrowano ją w Księdze Rekordów Litwy, jako największy witraż.

Dom Nautilus w Meksyku

Dom Nautilus w Meksyku

Piękny, bajeczny, niesamowity. To tylko niektóre epitety jakimi można określić dom w kształcie muszli morskiego stworzenia – Nautilusa. Budynek powstał na zlecenie pary małżeńskiej, która zapragnęła domu zintegrowanego z otaczającym go środowiskiem naturalnym. Realizacje tego niesamowitego projektu podjął się architekt Javier Senosiain wraz z pracownią Arquitectos Organica z Meksyku. Do budowy domu wykorzystano kamień, żelbet, masę perłową i szklane witraże. Projekt ,,Nautilusa’’ nie przewiduje prawie żadnych podziałów na pomieszczenia, przez co jego wnętrze przypomina jaskinię do której światło dociera przez bajeczne, kolorowe szybki . Niewątpliwie wadą budynku jest bardzo dobra akustyka wynikająca ze spiralnie ukształtowanych ścian odbijających dźwięk, niczym muszla koncertowa.

Atomium Atomium

Atomium  Atomium

Budowa na medal . Tak najczęściej na temat Atomium Atomium mówią turyści odwiedzając monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken, na przedmieściach Brukseli. Budynek został zbudowany w 1958 roku, z okazji Światowej Wystawy w Brukseli . Jego forma miała nawiązywać do ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”. Początkowo zakładano, że budowla zostanie rozebrana tuż po zakończeniu wystawy, jednak duże zainteresowanie ze strony odbiorców miało decydujący wpływ na decyzję o jego zachowaniu . Atomium zostało zaprojektowane przez belgijskiego inżyniera André Waterkeyna, którego konstrukcja z aluminium i stali ma 103 metry wysokości i waży 2400 ton. Składa się z 9 kul – atomów o średnicy 18m,połączonych ze sobą rurami, w których znajdują się schody ruchome. Do najwyższej kuli, w której znajduje się platforma widokowa, można się dostać windą. W pozostałych pięciu kulach turyści mogą podziwiać znajdujące się w nich wystawy stałe lub sezonowe. Ciekawostką niewątpliwie jest fakt, że każde zdjęcie zrobione kompleksowi budynków Atomium, jest objęte prawami autorskimi należącymi do organizacji SABAM – Belgian Society of Authors, Composers, and Publishers (Belgijskie Stowarzyszenie Autorów, Kompozytorów i Wydawców)

Dom WC – muszla klozetowa

Dom WC - muszla klozetowa

źródło: deser.pl

Czym dla człowieka może stać się toaleta? Dla mieszkańca Korei Południowej niewątpliwie, czymś bardzo istotnym, bo jak można zinterpretować fakt posiadania domu w kształcie muszli klozetowej? Właściciel domu jest aktywistą higieny z Południowej Korei. Sim Jae-Duck który wybudował dom w celu uczczenia Pierwszego Powszechnego Zjazdu Światowego Związku Toalet. Szczęśliwy posiadacz budynku nadal mu dumną nazwę Haewoojae – co po polsku oznacza „świątynia dumania” – niewątpliwie w takiej świątyni rodzi się wiele twórczych pomysłów. Dom oglądany z ziemi nie wzbudza aż takiego zdziwienia swym kształtem, ale za to kiedy oglądamy go z lotu ptaka , jego forma łudząco przypomina muszle klozetową . Budynek powstał 21 listopada 2007 roku i ma promować Światową Organizację Toalet. W domu znajduje się 6 sypialni, kuchnia, pokój gościnny , gabinet i oczywiście luksusowe toalety. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć miłych sąsiadów.

Krzywy domek w Sopocie

Krzywy domek w Sopocie

źródło: panoramio.com

Powykręcany i cudaczny . Tak można określić budynek powstały z nieskrępowanej fantazji architektów – Szotyńskich i Zaleskiego, dla których inspiracją były rysunki Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga. Na ich podstawie powstały założenia do budowy obiektu nazwanego ,,Krzywy Domek’’ przy ul. Bohaterów Monte Cassino 53 w Sopocie. Budynek stanowi część Centrum Handlowego „Rezydent”. Na parterze znajdują się pomieszczenia handlowe, restauracja i salon gier. Ponadto budynek jest też siedzibą m.in. oddziału regionalnego Radia RMF FM oraz RMF MAXX

Szalony Dom w Wietnamie

Szalony Dom w Wietnamie

źródło: abcwietnam.pl

Ten niezwykły architektoniczny twór rodem z baśni nosi nazwę „Szalony Dom”. Budynek został zaprojektowany w 1990roku przez wietnamską artystkę Đặng Việt Nga. Z zewnątrz wygląda jakby przeszła przez niego gorąca lawa, która następnie zastygła pozostawiając budynek w groteskowym kształcie – porościągany i powyginany. Dom jest połączeniem konstrukcji ,,sztucznych’’ z elementami żywej przyrody. Na powyższe składają się wielkie betonowe ,,drzewa’’, ponadgabarytowe betonowe ,,muchomory’’, kamienne ,,pajęczyny’’ wraz z naturalnie kwitnącymi kwiatami, winoroślami i stawami rybnymi . Wnętrze budynku stanowią jaskinie, w których znajdują się oryginalne meble i figury zwierząt naturalnej wielkości. Jest to dla turystów nie lada atrakcją, bo budynek jest jednocześnie hotelem, galerią sztuki i kawiarnią. Przyjezdni mogą przeżyć tu niezapomniane chwile i zasmakować tutejszej kuchni.

Dom w kształcie skały

Dom w kształcie skały

źródło

Można by pomyśleć, że mieszkanie w domu z kamienia przeszło do historii, a mieszkańców ówczesnej epoki możemy zobaczyć tylko w bajkach. Jak się okazuje są jeszcze na świecie pasjonaci tego typu architektury. Jest nim m.in. portugalski przedsiębiorca, który w 1974 roku zapragną domu w kształcie skały . Budynek wygląda, jakby cały był wielkim kamieniem, jedna tak naprawdę część „mieszkalna” została usytuowana pomiędzy dwoma głazami. Dom znajduje się w Guimaraes w Portugalii i stoi na pięknym wzgórzu Fafe.

Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus

źródło: austria.praktycznyprzewodnik.eu

Jego kolory zmieniają się niczym w kalejdoskopie. O jego istnieniu usłyszy każdy kto przynajmniej raz odwiedził Wiedeń. Słynny kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus znajdujący się na rogu Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu jest jednym z najsłynniejszych dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera. Budynek odróżnia się od pozostałych domów bajkowym wyglądem. Ściany pomalowane są na wszystkie kolory tęczy, każde okno ma swój oryginalny kształt, można także zaobserwować pozłacaną kopułę. Ponadto budynek porośnięty jest różnorodną roślinnością, która znajduje się na tarasach, balkonach oraz dachu na którym umiejscowiono s około 900 ton ziemi przeznaczonej do uprawy ogródków Budynek został oddany do użytku 1 marca 1986 Całkowita jego powierzchnia użytkowa wynosi 3550 m². Składa się z 50 mieszkań, czterech restauracji, jednego gabinetu lekarskiego oraz 16 prywatnych i 3 publicznych tarasów. Ciekawostką jest, że Hundertwasser nie przyjął zapłaty za zaprojektowanie tego domu. Jak tłumaczył , wystarczyło mu, że dzięki tej budowli, w tym miejscu nie zostało wybudowane nic, co uznałby za brzydkie.

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE