SZKŁO NA ŚCIANACH

Współczesne wnętrza dążą do minimalizmu i wykorzystania materiałów, które wynalezione dawno, teraz zaczynają przybierać nowe formy. Takim materiałem jest właśnie szkło. Kiedyś stosowane do wypełnienia okien i tworzenia wyrobów użytkowych, dzisiaj staje się okładziną ściany, nadając wnętrzom niepowtarzalny charakter.

KUCHNIE
Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie najchętniej i najczęściej wykorzystujemy szkło. Od kilku lat zastępuje ono bowiem płytki ceramiczne, stosowane na wypełnienie ściany pomiędzy blatem, a szafkami wiszącymi. Szkło na ścianę jest malowane a później do niej klejone, tak aby nie zbierał się za nim kurz czy tłuszcz i aby wyglądało zawsze estetycznie. Do wyboru mamy gotową paletę szkła produkowanego masowo tzw. lacobel, lub szkło malowane na dowolny kolor na zamówienie indywidualne. Lacobel jest zwykle tańszy, ale nie wszędzie daje się zastosować. Warto bowiem pokusić się o malowane szkło hartowane w miejscu, gdzie jest kuchenka. Tam bowiem na naszą ścianę będą działały gorące opary, wysoka temperatura garnków, czy pryskający tłuszcz i łatwo o naprężenia, które spowodują pęknięcie powierzchni szkła. Kolor szkła możemy za to wybrać według własnej fantazji, ale musimy pamiętać o tym, iż barwa zadecyduje o charakterze wnętrza i powinna być dopasowana do osobowości jego mieszkańców, a nie do obowiązującej mody.

a

ŁAZIENKI
Łazienki są drugim pomieszczeniem, gdzie szkło jest bardzo często stosowane. Zastępujemy nim płytki ceramiczne na ścianach, czy też robimy ze szkła dekoracyjne wstawki. I tu głównie wykorzystujemy lacobel czy szkło malowane. Chętnie też korzystamy z popularnej od kilku lat mozaiki szklanej, która zastosowana jako wstawki, uatrakcyjni ścianę. Dobrze też jest stosować mozaikę w miejscach narażonych na chlapanie wody, np. pod prysznicem, gdzie gładka tafla szkła będzie niefunkcjonalna i pracochłonna w utrzymaniu czystości.

b

SALON
Szkło na ścianach, to również inne pomieszczenia jak hol czy salon. W holu najczęściej stosujemy szkło z naniesioną grafiką czy zdjęciem ozdabiającym całą ścianę. W salonie eksponujemy wnęki czy inne elementy dekoracyjne, jak kominek. Szkło w tych pomieszczeniach stosujemy więc rzadko i w małych ilościach, być może właśnie ze względu na kojarzenie szkła ze ścianą kuchenna lub prysznicem.
W salonie najczęściej decydujemy się na szkło w neutralnym kolorze bieli lub na duże tafle w eleganckiej czerni. Idealnie by było zestawić je z nowoczesnym strukturalnym materiałem, jak beton architektoniczny. Dzięki tym kolorom i zestawieniom wnętrze będzie ekstrawaganckie, ale i ponadczasowe.

c

Nowoczesne wnętrza lubują się w powierzchniach szklanych – minimalistycznych i odbijających światło. Nie tylko ściany są miejscem, na którym szkło jest chętnie stosowane, ale o tym już kolejnym razem.

Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE