Toyo Ito laureatem nagrody Pritzker’a

Toyo Ito – 71 letni architekt, zamieszkujący oraz tworzący w Tokio, jest zwycięzcą tegorocznej nagrody Pritzkera.

Ito jest jak dotychczas szóstym architektem – laureatem nagrody pochodzącym z Japonii, jego poprzednicy to: Kenzo Tange – 1987r., Fumihiko Maki – 1993r., Tadao Ando – 1995r., Kazujo Sejima oraz Ryue Nishizawa – 2010r.

w-a.pl

Ceremonia wręczenia nagrody ma odbyć się 29 maja w Boston, Massachusetts. Miejsce wręczenia nagrody nie jest przypadkowe – biblioteka im. Johnna F. Kennedy’iego, zaprojektowana przez jednego z laureatów nagrody Pritzkera z 1983 roku – Leoh Ming Pei.
Celem uroczystości jest wręczenie dorocznej nagrody jednemu z żyjących architektów i uhonorowanie jego pracy oraz dorobku twórczego. Kandydat najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej powinien cechować się wyjątkową kreatywnością, talentem, wizją obecną w projektach, oddaniem, konsekwencją oraz znaczącym wkładem w dorobek ludzkości poprzez kształtowanie otoczenia i architektury. Laureat otrzyma grant w wysokości 100,000$ oraz medalion z bronzu.

Nagroda Pritzkera jest jedną z wielu nagród będących uhonorowaniem pracy Toyo Ito. Jest on również laureatem innych wyróżnień, w tym: złotego medalu The Royal Institute of British Architects – 2006r. oraz Złotego Lwa na Biennale Architektury, Wenecja 2002r.

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE