Trend na chevron – jak go wykorzystać, by uniknąć banału?

Świat designu jest różnorodny – czasem stawia na klasykę, a niekiedy woli podążać rytmem egzotycznych motywów. Paski, grochy, liście bananowca, triangle i płytki metro to zaledwie początek stylowego miszmaszu. Pośród nich swoją obecność mocno akcentuje chevron, czyli niebanalny wzór o ciekawej historii i równie intrygującym potencjalne.

Chevron i jego rodowód

W języku francuskim, słowem chèvre określa się kozę, a znawcy designu twierdzą, że to właśnie pozostawiany przez zwierzę odcisk w kształcie litery V dał początek jego istnieniu. Historii wzoru doszukamy się zarówno w architekturze greckiej i romańskiej, jak i w heraldyce, gdzie odwrócone V symbolizowało dom oraz bezpieczeństwo. Wyrafinowany sznyt motywu może okazać się też zasługą wykorzystania go na podłogach w XVI-wiecznych aranżacjach królewskich komnat i arystokratycznych dworków. Triumf chevronu w dziedzinie dekoracji i urządzania wnętrz wiąże się także z marką Missoni, która kreując kolekcję Target sprzedaną w rekordowym tempie 24 godzin, uczyniła z niego najbardziej pożądany ornament.

źródło: www.pixabay.com

 

źródło: www.archiproducts.com

Motyw zamknięty w pięknie drewna

Miłośnikom drewna z pewnością motyw chervon znany jest z równo ułożonych, przyciętych pod kątem 45° klepek, tworzących szlachetne parkiety domów i mieszkań. Zabieg wnosi do wnętrza nutę nonszalancji oraz ciepła, jednak nie musi tylko kojarzyć się z podłożem z prawdziwych fornirów czy imitujących je paneli. Fani wzoru, wykorzystując nieregularną fakturę materiału, stosują go także w formie masywnych drzwi, zagłówka łóżka, dekorują nim schody czy tworzą efektowne obrazy. Takie niekonwencjonalne pomysły to doskonała alternatywa dla nudnych i powielanych koncepcji!

źródło: www.amenagementdesign.com

 


 źródło: www.pineandmain.org

 

źródło: www.simpledwellings.blogspot.com

Chevron niejedno ma imię

Trend na chevron z drewnianej podłogi przenosi się na ściany, skupiając na sobie uwagę domowników. Ciekawy wzór często wypełnia przestrzenie między szafkami w kuchni, stanowi ceramiczną propozycję do łazienki w stylu skandynawskim lub minimalistycznym czy jest uroczą tapetą w pokoju dziecka. Najczęściej łączy ponadczasową czerń z wiecznie modną bielą, choć doskonale prezentuje się też w kolorowych zestawieniach, dzięki czemu aranżacja nabiera świeżości i wesołego charakteru.

 

źródło: www.arentpyke.com

źródło: www.sagipernorthamerica.com

 

źródło: www.mywonderfulwalls.com

Chevron i dekoracje

Wzór to paleta dekoracyjnych możliwości, czego dowodem jest fakt stosowania go na tkaninach obiciowych czy portmonetkach z ubiegłych wieków. W tym przypadku ograniczać może jedynie wyobraźnia, a im większe pokłady kreatywności, tym lepiej. Chevron to m.in. niebanalny motyw występujący na poszewce poduszki, zasłonach w salonie, kloszu lampy podłogowej, dywanie w korytarzu czy samodzielnie wykonanej narzuty z włóczki lub kosza na gazety. Wesołe zygzaki mogą ozdabiać tarczę zegara DIY, ramkę ulubionego zdjęcia lub blat małego stolika kawowego.

źródło: www.etsy.com

źródło: www.etsy.com

 


źródło: www.rescuedpawdesigns.com

 

Autorką artykułu jest Katarzyna Lasocka – redaktorka bloga Morizon i pasjonatka designu.

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE