Użyj regułę 60-30-10

Dekorowanie przestrzeni kolorem jest tak proste jak, 60-30-10. Co to oznacza? Jest to zasada projektowania wnętrz, która pomaga ludziom tworzyć profesjonalne rozwiązania kolorystyczne dla danego miejsca. Reguła nie tylko sprawia, że pokój wygląda lepiej, ale również jest prostszy w dekoracji. Według tej teorii, 60 procent w pomieszczeniu powinien zajmować kolor dominujący,30 procent kolor wtórny, a 10 procent kolor akcentujący.
Zauważ, że pokoje w których najlepiej się czujemy są podzielone według tych kryteriów.

603010_proportions

Pomyśl nad kolorem dominującym 60%
– W pokoju rolę koloru dominującego zazwyczaj pełnią ściany lub kolor mebli. Jeżeli masz problem z doborem odpowiednich kolorów, to warto skorzystać z koła kolorów.

– Wybór kolorów przeciwstawnych
Użycie kolorów po przeciwnych stronach koła pomoże nam w oddzieleniu konkretnych przestrzeni znajdujących się w pomieszczeniu. Ten dobór kolorów świetnie sprawdzi się w salonie lub jadalni.

-Wybór analogiczny kolorów
Analogiczne kolory znajdują się obok siebie na kole. Pokoje w których zastosujemy kolory będą przytulne. System ten najlepiej stosować w nieformalnych obszarach domu, takich w których możmy odpocząc.

Kolor dodatkowy 30%.
Wybierając kolor dodatkowy warto wybrać kolor z tej samej rodziny co kolor dominujący. Na przykład, jeśli chcesz stworzyć spokojną przestrzeń, możesz jako kolor dominujący wybrać kolor szary, a niebieski jako kolor dodatkowy Jeżeli chciałbyś, aby twój pokój był bardziej żywszy to jako kolor dominujący możesz wybrać kolor czerwony, a  niebieski użyć jako koloru dodatkowego.
Obszar 30% naszego zagospodarowania według reguły kolorów zajmują zasłony lub dywan.

sielaff_MGDPink_lg

Wykończenie akcent 10%
Najlepszą rolę akcentu pełnią dodatki w kolorze czarnym. Dodając czarny element – czarne pudełko, abażur, ramki na zdjęcia itp – może sprawić, że inne kolory będą bardziej podkreślone. Sprawdzonym kolorem jest również srebro i złoto.

kbrown_Secondaryroom_lg

Przepływu kolor

W celu utworzenia przepływu kolorów z jednego pokoju do drugiego, po prostu wybierz kolor, którego używasz w jednym pokoju i wykorzystaj  go w inny sposób, w sąsiedniej przestrzeni. Na przykład, jeśli kanapa w pokoju  jest zielona, zastosuj ten sam kolor w kuchni. Możesz np. kupić do kuchni abażur w tym samym kolorze.

DP_beasley-round-rug_s4x3_lg

Pamiętaj, „60 30 10” to zalecenie. Nie ma nic złego w użyciu proporcji 65-25-10 lub 60-29-11

kbrown_Secondaryroom_lg

dolezal_BobDiningRoom_lg

adams_Showhouse3_lg

erinn-valencich-master-bedroom_lg

erinn-valencich-frank-dining_lg

Reguła ta sprawdza się również w ubiorze

Źródło : www.hgtv.com

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE