Sauna w krajobrazie otwartym.

Pracownia architektury: AtelierFORTE
Lokalizacja: Piacenza/ Włochy
Powierzchnia: 25.0 m2

Zaprojektowany przez architekta Duilio Forte, obiekt Huginn & Muninn jest położony w całkowicie otwartym krajobrazie. Saunę wykonano z drzewa świerkowego. Niewielka powierzchnia użytkowa sprawia, że mogą z niej korzystać tylko dwie osoby. Zgodnie ze skandynawską tradycją, wysoka temperatura panująca wewnątrz pomieszczenia pochodzi z pieca opalanego przez drewno. Okrągłe otwory w drewnianych ścianach zapewniają wspaniałe widoki na zachody słońca rozciągające się za wzgórzami w okolicach włoskiej miejscowości Piacenza.

Fot.  AtelierFORTE

Fot. AtelierFORTE

Huginn i Muninn w dosłownym tłumaczeniu oznacza- myśl i pamiętaj. Nazwa pochodzi od pseudonimów dwóch kruków Odyna (najwyższego z bogów nordyckich, boga wojny i wojowników, jest również bóstwem mądrości, magii i poezji), które codziennie wysyłał, żeby latały dookoła ziemi, by wieczorem powrócić i opowiedzieć mu wszystko co widziały i słyszały. Architekci z AtelierFORTE dostrzegli analogie do sauny, która zapewnia chwile relaksu i refleksji na koniec długiego dnia.

Fot.  AtelierFORTE

Fot. AtelierFORTE

Atelier FORTE zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem saun od 1994 roku, każda sauna jest wyjątkowa, zaprojektowana zgodnie z upodobaniami klienta. Praca zaczyna się od szkicu koncepcyjnego, który musi przekazać główną ideę projektu. Roboty budowlane zakładają kompromisy pomiędzy szkicami, a materiałami z którego wykonane są obiekty.

Fot.  AtelierFORTE

Fot. AtelierFORTE

Rysunki techniczne są sporządzane w trakcie budowy, w celu wsparcia operacji związanych z montażem. Proces ten jest związany ściśle z manifestem pracowni –ArkiZoic (stylu artystycznego przygotowanego przez pracownię w 2009 roku). Głównym celem jest odniesienie do naturalnego rozwoju krajobrazu oraz form roślinnych i zwierzęcych.

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE