Tagi:

Zmiany w Nowym Jorku na przestrzeni ostatnich lat [FILM]

Jeśli poszukujesz inspiracji na przebudowę centrum swojego miasta, to koniecznie powinieneś zobaczyć to co na przestrzeni lat stało się w Nowym Jorku. Wszystko zostało udokumentowane i w bardzo ciekawy sposób zmontowane przez Clarence Eckerson w Streetfilms. Film pokazuje niezwykłą przemianę centrum Nowego Jorku. Zmieniło się bardzo wiele, o czym możemy się przekonać oglądając zamieszczoną relację video. Zestawiono ze sobą obrazy kluczowych miejsc  Nowego Jorku przed, po i w trakcie radykalnych zmian, które odbywały się pod bacznym okiem pani Janette Sadik-Khan- komisarz odpowiedzialnej za sprawy transportu . Eckerson pokazała w swoim materiale m.in. przemianę takich punktów jak : Times Square, Herald Square, brooklyńskiego nabrzeża, Queensboro Bridge oraz kilku obszarów, które były zdominowane przez  zbyt dużą liczbę samochodów. Dzisiaj są to przestrzenie pełne uśmiechniętych ludzi oraz rowerów.

timessqped460

Nowy komisarz Bill De Blasio od spraw transportu ma bardzo wysoko postawioną poprzeczkę, zważając na działania swojej poprzedniczki pani Sadik-Khan.

Warto dodać, że wszystkie poczynania władz miejskich odbywały się pod bacznym okiem światowej sławy urbanisty- Jana Gehl’ a. Prace architekta możemy zobaczyć  w wielu miastach na całym świecie, kilka przykładów przedstawia materiał pt. „The Human Scale”.

Zdjęcie: kaleightironenunes.com
Video: theatlanticcities.com

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE