Znaczenie kolorów przy aranżacji wnętrz

Fizycy twierdzą, że nie istnieją, że są tylko wrażeniem wywołanym w mózgu, gdy oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła.

W rzeczywistości jest drganiem, które dociera do naszych zmysłów, a następnie jest przez nie przetwarzane. Mowa tu o kolorach. Są wszędzie. Spotykamy się z nimi codziennie, a często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele mówią o nas oraz jak duży wpływ mają na nasze życie, samopoczucie i nastrój. Poszczególne kolory w różny sposób wpływają na nasz organizm. Podobnie jak muzyka mają właściwości terapeutyczne, a leczenie nimi jest stosowane od wieków.

brain

pl.wikipedia.org

Sugamo Shinkin Bank - Emmanuelle Moureaux Architecture + Design

pinterest.com

Z powodzeniem było wykorzystywane w starożytnej Grecji. Jako przykład warto podać świątynie Heliopolis, w których wykorzystywano uzdrawiające właściwości światła i kolorów. Przez całe wieki wiedza o kolorach była skutecznie wykorzystywana do przywracania harmonii oraz równowagi w organizmie.
Dziś dziedziną naukową badająca wpływ kolorów na nasze życie jest psychologia koloru. Specjaliści uczą nas jak dobierać barwy, aby miały korzystny wpływ na nasz rozwój intelektualny i emocjonalny . Poznanie tajników barw i świadome ich odczytywanie, pozwala na dopasowanie odpowiedniej kolorystyki w miejscu pracy, zamieszkania oraz miejscach użyteczności publicznej.

Działając samodzielnie najczęściej wybieramy kolory intuicyjnie. Pewne barwy lubimy, inne wywołają w nas negatywne emocje. Zazwyczaj nie przywiązujemy do nich szczególnej uwagi lub zwyczajnie brakuje nam odwagi do zastosowania zdecydowanych barw, co często wpływa na to, że tworzymy jałowe, pozbawione klimatu wnętrza lub ich dobór jest całkowicie sprzeczny z funkcją pomieszczenia jakie ma ono pełnić . Istnieją kolory, które mogą nas pobudzić lub uspokoić, wyciszyć, inne z kolei odpowiadają za motywacje. Należy pamiętać, że nie wpływa na nas jeden kolor, ale ma miejsce złudzenie optyczne, które jest wynikiem zestawienia kilku barw, wówczas poszczególne złudzenia wywołują poszczególne stany emocjonalne.

Jednak zanim zaczniemy ubarwiać naszą przestrzeń , musimy zadać sobie kilka pytań, które pomogą nam dokonać odpowiedniego wyboru kolorystyki: Jaką funkcję użytkową ma pełnić pomieszczenie? Jaka jest jego wielkość? Kto z niego najczęściej korzysta? Jaki nastrój powinien panować w danym wnętrzu?
Ponadto zawsze wybierając farby należy sprawdzać kolory w świetle. Nie wybieraj barwy do wnętrza gdzie światło nie odpowiada jego naturalnym warunkom świetlnym. W jasnych pokojach każdy kolor wygląda dobrze, w ciemnych unikaj zimnych barw takich jak odcienie niebieskiego, zielonego, czy fioletowego .
Przy projektowaniu wnętrza od podstaw postaraj się o próbki wybranych przez ciebie farb, tkanin, a także koloru podłogi i mebli. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy wszystkie elementy będą się dobrze komponować, jest przyklejenie wszystkich próbek na białym kartonie. Na takiej karcie kolorów zobaczysz, czy nic się nie „gryzie” w pomieszczeniu które projektujesz
No i co najważniejsze, nie bój się łączyć kolorów , bo nie ma kolorów brzydkich, są tylko źle zestawione.

fiolet

compfight.com

Na podstawie wielu badań zauważono, że każdy kolor emituje pewne wibracje zwane promieniowaniem radiestezyjnym. Na ich podstawie możemy dowiedzieć się jaka barwa może wpływać na nasze samopoczucie. Oto kilka wskazówek dotyczących podstawowych kolorów wykorzystywanych przy aranżacji wnętrz.
CZERWONY – to zasłużony reprezentant miłości. Wśród jego właściwości najważniejsze jest wzmaganie apetytu, dlatego najczęściej wykorzystywany jest w restauracjach i miejscach w których spożywamy posiłki. Jest kolorem silnie pobudzającym, przy wypełnianiu nim przestrzeni, należy być ostrożnym. Najlepiej stosować go w jakimś akcencie, we fragmencie ściany, np. akcentując jedną ścianę, niekoniecznie tą ,którą mamy naprzeciw siebie, najkorzystniej taki akcent kolorystyczny sprawdzi się na ścianie bocznej, postrzeganej pośrednio. Wówczas mamy do czynienia z tzw. postrzeganiem mimowolnym. Obcując w takim otoczeniu stajemy się pobudzeni a nie rozdrażnieni.
Ciekawostka !
W chwili gdy kolor czerwony zajmuje większą przestrzeń, może powodować rozdrażnienie i agresje. Ma to podłoże w układzie nerwowym. Kolor czerwony powoduje, że szybciej mrugamy powiekami. Wynika to z podrażnienia receptorów siatkówki, które następnie przekazują sygnał mózgowi wpływając na nasze negatywne samopoczucie.
POMARAŃCZOWY – Ma duży wpływ przy leczeniu artretyzmu i choroby nerek. Wnętrza w których wykorzystano kolor pomarańczowy są optymistyczne i wesołe. Użyty w odpowiednich proporcjach poprawia nam samopoczucie i motywuje do działania, jednak jego nadużycie może za bardzo pobudzać, czego rezultatem jest zmęczenie.
ŻÓŁTY – wzmaga komunikatywność oraz leczy anemię. Ściany w tym kolorze będą rozweselać i rozjaśniać mieszkanie. Kolor ten ma duże znaczenie przy rozwoju intelektualnym, bowiem wpływa na rozjaśnienie umysłu, wspomaga koncentrację i precyzję działania. Przebywając w pomieszczeniach w kolorze żółtym łatwiej nam podejmować decyzje i myśleć nad nowymi pomysłami.
NIEBIESKI – obniża ciśnienie krwi, jest dobry na stany lękowe i reumatyzm, korzystnie wpływa na odchudzanie Niebieski kolor , wycisza, usypia i wzmaga cierpliwość. Idealnie sprawdza się w sypialni, pokoju dziecięcym jak również gabinecie . Nie jest zalecany w kuchni i jadalni, ponieważ powoduje zahamowanie apetytu
FIOLETOWY – pomaga zasnąć, sprzyja pracy twórczej. Kolor fioletowy wpływa na rozwój kreatywny. Osoby identyfikujące się z tym kolorem są uczuciowe oraz mają rozwiniętą intuicję. Zalecany jest do pokoju dzieci ponieważ zwiększa szansę na rozwinięcie zdolności artystycznych.

Dzięki bogatej palecie farb, jaką oferują nam na rynku różne firmy, możemy przy niewielkiej wiedzy stać się profesjonalnymi kreatorami własnego wnętrza i spełniać własne wizje aranżacji . Jeżeli nie jesteśmy pewnie swojego wyczucia estetyki lub czujemy, że na temat kolorów mamy znikomą wiedzę , zawsze o pomoc możemy poprosić architektów wnętrz, którzy zaprojektują nam mieszkanie, odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom.

tekst: Monika Janocińska

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE