Na całym świecie istnieje nieskończona liczba plaż. Wiele z nich zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale również legendami, które są związane z ich powstaniem. Niektóre przepełnione są tęczą kolorów, na innych nie ma ani grama pisaku…
Szklana plaża
W XIX wieku niedaleko Fort Bragg w Karolinie Północnej znajdywało się dzikie wysypisko śmieci- okoliczni mieszkańcy odpadki wyrzucali na klif. Śmieci przybywały w zastraszającym tempie. W 1960 plaża ze względu na dużą ilość odpadów została zamknięta przez lokalne władze. Gdy rozpoczęto ją oczyszkać okazało się, że szkło znajdujące się na plaży, pod wpływem długotrwałego kontaktu z wodą przybrało kształt małych kamyków. Widok jest naprawdę zdumiewający.
Glass Beach od oczątku XXI wieku plaża należy do organizacji California State Park
Gwiezdna plaża
Na pierwszy rzut oka plaża wygląda tak jakby ktoś ją spryskał fluorescencyjnym proszkiem. W rzeczywistości efekt gwiazd jest wynikiem organizmów roślinnych, u których ruch wody powoduje bioluminescencję. Podrażnione ruchem wody, ryb, skorupiaków rozbłyskają turkusowym światłem. Substancja zwana lucyferyną, dzięki lucyferazie, przeistacza się w oksylucyferynę i rozbłyska zimnym światłem bioluminescencji.
Kryształowe plaże
Ten zdumiewający widok jest zasługą niczego innego jak lodowca. Bryły lodu, które oderwały się od lodowca wyrzucane są przez fale morskie na plaże w okolicach jeziora Jökulsárlón w Islandii. Wrażenie potęguje czarny wulkaniczny piasek, którym wysypana jest plaża.
Charakterystyczną cechą plaży Rabida na Galapagos jest czerwony piasek. Powstał on najprawdopodobniej w wyniku utleniania się złóż lawy bogatej w żelazo. Czerwony kolor piasku może być również spowodowany obmywaniem koralowców. Niestety mimo tak dużego postępu technologicznego, zagadka ta do tej pory nie została rozwikłana
Plaża pełna muszelek
Często są perełką wyszukiwaną nad brzegiem morza. W Zatoce Rekina w Australii są towarem masowym . Mowa tu oczywiście o muszelkach. Plaża w tamtych regionach jest wyjątkowo bogata w mięczaki. To właśnie z ich powodu zamieniła się w kopalnię muszli. Shell Beach mieści się 45 km na południowy-wschód od Denham. Warstwy muszli sięgają miejscami nawet do 10 metrów w głąb.
Plaża dla osób o mocnych nerwach
Sint Maarten to karaibska wyspa o powierzchni 90 km kwadratowych. Wchodzi w skład Małych Antyli. W XVII wieku jej terytorium podzielone zostało pomiędzy Francję i Holandię. W części holenderskiej, w mieście Philisburg, znajduje się port lotniczy Princess Juliana. Krótki główny pas startowy pobliskiego lotniska jest oddzielony od Atlantyku niewielką plażą, która nosi nazwę Maho Beach. Osoby przebywające na niej muszą mieć mocne nerwy. Wszystko za sprawą samolotów, które podchodzą do lądowania na wysokości 10-20. Potężne silniki samolotów potrafią z powierzchni zdmuchnąć niemalże wszystko.
Smocze jaja w Nowej Zelandii
Ogromne głazy, przypominające jaja znajdują się na plaży Koekohe w Nowej Zelandii. Legenda głosi, że skamieniałe skorupy morskich smoków. W rzeczywistości głazy to zlepek gliny i błota, która znajduje się na dnie morza. Długotrwały wpływ fali spowodował, że przybrały kuliste kształty.
Wielu turystów przykłada ucho do skamieniałości i słuchają czy przypadkiem nie bije w nich serce małego smoka.