Tagi:

Kolory we wnętrzu – żółty

Kolor żółty, nie przez wszystkich uwielbiany, jednak ma wiele plusów. Między innymi kojarzy nam się z latem, ze słońcem, po prostu jest pogodny. Żółty wprowadza optymizm do domu, wywołując uczucie szczęścia we wszystkich, którzy do niego wchodzą. Żółty aktywuje pamięć, stymuluje układ nerwy pobudzając uwalnianie pokładów serotoniny, odpowiedzialnej za poczucie szczęścia, wspomaga komunikację i wskrzesza iskry kreatywności.

Urządzenie wnętrza w takim kolorze, to jednak nie lada wyzwanie. Kontrolując odcień, kontrolujemy nastrój.

Wyciszony żółty działa kojąco, neutralnie. Słoneczny żółty przynosi ciepło lata do wnętrza. Jasny żółty, podobnie jak biały daje poczucie większej przestrzeni. Szerokie spektrum żółtych odcieni daje elastyczność w projektowaniu pokoi z atmosferą dobrego samopoczucia. Polecany osobom, które unikają podejmowania decyzji. Rozładowuje napięcia i konflikty. Jego przesyt powoduje jednak irytację i pogarsza samopoczucie, dlatego musi być używany ze szczególną ostrożnością. Niewskazany dla osób wrażliwych na krytykę, niestabilnych emocjonalnie.

Kolor żółty w pomieszczeniach

Pomieszczenie typu studio:

W mieszkaniu typu studio, lub w takich, których jedna przestrzeń musi spełniać wiele funkcji, dostosować się do różnych nastrojów, jasne i żywe barwy, jak żółty i jego pochodne powinny być używane w stonowanych odcieniach. Warto jednak zwrócić uwagę na ciekawe, rozświetlające dodatki, które znakomicie współgrają z innymi kolorami. Żółty jest też znakomitym rozwiązaniem chcąc podkreślić charakterystyczne elementy wnętrza lub nadać kontrast jednolitej aranżacji.

f0433b825c297b99f29050f515ff8c03

Kuchnia:

Żółty nastraja optymistycznie, pobudza apetyt (patrz McDonald 🙂 ) oraz pomaga społecznej integracji. Powoduje, że wnętrze staje się większe, jednak zbyt nasycona barwa może stać się przytłaczająca. Należy posługiwać się nim ostrożnie. Czego na pewno nie należy robić to malować wszystkich ścian na żółto, jednak nie trzeba się też go bać, warto zaszaleć, bo kuchnie z dodatkiem tego koloru naprawdę wyglądają świetnie.Popatrzcie:

beautiful-yellow-backsplah-alinskie

Sypialnia

Podczas gdy szary czy brąz jest bardzo elegancki i polecany do takich wnętrz, są jednak nudne i bez życia, gdy używa się ich w monoterapii. Żółty czy ochrowy nadaje wnętrzu świetlisty i ciepły charakter. Żywe odcienie wywołują entuzjazm, dodają energii, dlatego nie jest łatwo znaleźć odcień, który niezakłuci wypoczynku. Eksperci jednak sugerują, iż dotyk światła, orzeźwienia jest niemal koniecznością, aby trzymać z dala nudę i depresję. Warto, więc spojrzeć na przykłady:

Łazienka

Żółty, jak już wcześniej wspomniałam, powiększa wnętrze, ożywia ciemne i przygnębiające pomieszczenia. Łazienka jest miejscem, w którym potrzebujemy orzeźwienia, szczególnie rano lub po ciężkim dniu pracy, dlatego warto się nad nim pochylić. Pamiętajmy jednak, że łazienka to nie tylko ściany i podłoga, ale również mnóstwo dodatków, dywaników, ręczników i akcesoriów, którymi możemy dowolnie i niezobowiązująco się bawić A gdy się znudzi po prostu zmienić na inne, zgodne ze swoim nastrojem. Poniżej kilka inspiracji z użycie m żółtego:

bathroom129

Pokój wypoczynkowy

Chcąc wprowadzić do wnętrza trochę lata, żółty będzie tu doskonałym wyborem. Rozjaśni i rozweseli. Sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie nie ma zbyt wiele naturalnego światła słonecznego. Odcienie z pomarańczą dobrze wyglądają w pokojach gdzie toczy się życie rodzinne będziemy przyjmować gości i bawili się. Żółty pasuje do wnętrz zarówno w stylu klasycznym jak i nowoczesnym. Klasyczne aranżacje lubią ciepłe tło, na którym świetnie prezentują się obrazy w drewnianych ramach i stylizowane meble. Nowoczesne wnętrza charakteryzują żywe kolory, akcenty, kontrasty. Żółty można wprowadzić w postaci dodatków, tapicerki, poduszek, ramek itp. Łącząc te elementy z innymi kolorami jak szarość, błękit czy biel stworzymy świeży, jasny i pogodny pokój.

Żródła: pinterest.com, decoist.com, freshist.com

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE