Korygowanie błędów może być szybkie, bezbolesne i ciekawe lub pracochłonne, kosztowne i mozolne. Pomyłki w aranżacji łazienki najczęściej wiążą się niestety z kompleksowym remontem i są bardzo trudne do skorygowania. W tym przypadku zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne. Przeczytaj o kilku najczęstszych błędach w aranżacji małej łazienki w bloku i nie próbuj tego u siebie.
Zła wentylacja w łazience
Mała łazienka w bloku to specyficzne pomieszczenie, w którym jest najczęściej wilgotno, ciepło, parno, a powietrze porusza się wolniej niż w pomieszczeniach przestrzennych. Z tego względu przy źle zamontowanych systemach wentylacyjnych łazienkę atakują mikroorganizmy, takie jak pleśń i grzyb. Osadzają się na ścianach, kabinie prysznicowej, zlewie. Ci nieproszeni goście są niebezpieczni dla zdrowia, a dodatkowo psują wygląd łazienki.
Pamiętaj więc, aby w pierwszej kolejności zadbać o porządny system wentylacyjny, który odprowadzi parę wodną i ciepłe powietrze do przewodów wentylacyjnych. Przy wywietrzniku zainstaluj wiatrak, który dynamizuje przepływ powietrza i usprawni cyrkulację powietrza w łazience.
Źle dobrane oświetlenie i małe lustro
W większości łazienek (zwłaszcza w blokach) nie ma okien. Pomieszczenia są ciemne, dlatego samo oświetlenie sufitowe nie wystarczy. Konieczne są boczne lampy. Kobiety, które robią poranny makijaż w łazience oraz każdy, kto chce dostrzec szczegóły swojej cery, powinien zainstalować oświetlenie przy lustrze. Najlepiej z prawej i lewej strony lustra dwie lampy lub jedną lampę nad lustrem. Należy także ustawić oświetlenie tak, aby światło padało na całą twarz i nie powodowało cienia. Warto pamiętać również, że aranżacji łazienki w bloku (zwłaszcza niewielkiej) pomogą duże lustra. Sprawiają wrażenie optycznie większego wnętrza.
Dobór mebli do łazienki
Spora część z nas niestety ma duży problem z doborem mebli łazienkowych. Przeciętna polska łazienka jest niewielka i bardzo trudno jest optycznie ją powiększyć, a jednocześnie sprawić, by była funkcjonalna. Trzeba więc w takiej sytuacji postawić na jasne lub wręcz białe meble. Stworzą one spójną całość, a jednocześnie pasują niemal do wszystkiego. Warto też inwestować w komplety mebli i zaopatrzyć się we wszystkie elementy u jednego producenta. Istnieje wtedy szansa, że całość będzie dużo bardziej zgrana pod względem wizualnym.
O tym pamiętaj podczas urządzania małej łazienki w bloku:
- Kolorystykę i styl mebli łazienkowych dobieramy przy uwzględnieniu wyglądu ceramiki.
- Producenci często sprzedają gotowe zestawy mebli i ceramiki, dzięki temu mamy gwarancję, że będą do siebie pasować.
- Warto zredukować do minimum ilość szafek, zwłaszcza tych otwartych, aby uniknąć efektu zagracenia.
- Warto kupować meble funkcjonalne 2w1 (np. kolumnę umywalkową), szczególnie gdy pomieszczenie jest bardzo małe.
W pogoni za modą
„Moda przemija, styl pozostaje”. Łazienkę, w przeciwieństwie do butów czy biżuterii, zazwyczaj mamy jedną. Zmiany glazury, mebli, wanny, zlewu są bardzo kosztowne. Modne aranżacje łazienek w bloku są zazwyczaj ekstrawaganckie, wyróżniające, zaprojektowane tak, by oddać wyrazistość ducha sezonu. Bezpieczniejszy, oszczędniejszy, pewniejszy i długofalowy jest Twój własny styl lub styl klasyczny. Własny, który oddaje Twój temperament lub styl uniwersalny, na pewno Ci się nie znudzi. Jeśli szukasz ponadczasowych pomysłów aranżacyjnych, sprawdź propozycję na aranżacje łazienki w bloku od KOŁO.
Zagracone szafki łazienkowe i podłoga
Złotą zasadą urządzania łazienki jest czysta podłoga. Dlaczego?
- Im więcej przestrzeni, tym lepiej, im mniej przedmiotów na ziemi, tym łatwiej czyścić podłogę.
- Jeśli masz wybór pomiędzy szafką podwieszaną i stojącą, do małej łazienki lepiej wybrać wiszącą.
- Ułatwi to przemieszczanie się po łazience i optycznie zwiększy przestrzeń.
- Nie próbuj upychać obok siebie wanny i prysznica. Być może będziesz musiał zrezygnować z jednej rzeczy.
- Najlepiej zamontuj parawan przy wannie oraz rączkę prysznicową, dzięki temu uzyskasz efekt 2w1.