Pracownia architektury: Kostrenčić-Krebel
Lokalizacja: Zadar, Chorwacja
Powierzchnia: 2900 m2
Za przykład świetnego zagospodarowania przestrzeni publicznej może posłużyć niewielki skwer w chorwackim Zadarze. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was, krótki opis tego inspirującego projektu.
Plac znajduje się w zabytkowym centrum Zadaru, na końcu jednej z najstarszych osi (Decumanus) miasta, niegdyś należącego do cesarstwa rzymskiego. Podczas prac w tej zabytkowej części miasta natrafiono na ruiny budowli z czasów imperium rzymskiego.
W konkursie ogłoszonym przez władze miasta zwyciężyła pracownia Kostrenčić-Krebel. Jednym z głównych założeń konkursu na projekt placu było zestawienie odkryć architektonicznych z czasów rzymskich i średniowiecznych ze współczesną aranżacją placu . Zasadniczym problemem było odpowiednie wyeksponowanie historycznych ruin, które znajdowały się około 1,6m poniżej poziomu skweru przy równoczesnym zachowaniu funkcjonalnej przestrzeni publicznej.
Drugim problemem było odpowiednie połączenie ruchu pieszego i kołowego w tej części miasta. Tło historycznych zabytków architektonicznych zostało wykorzystane jako „scenografia” dla projektowanego placu. Architekci z pracowni Kostrenčić-Krebel postawili sobie za cel zachowanie kameralnego charakteru przestrzeni publicznej z otaczającymi ją drobnymi restauracjami.
Architekci postanowili połączyć ruiny z żywą tkanką placu, dzięki częściowemu zasłonięciu wykopalisk archeologicznych przez szkło. Warto dodać, że władze zadbały o odpowiednie przygotowanie pozostałości po cesarstwie rzymskim (ruiny częściowo odrestaurowano i zabezpieczono), oraz o nieliczną zieleń na skwerku- zachowano dwa stuletnie platany.
Ostateczny odbiór placu jest bardzo pozytywny. Większość odwiedzających wyraziła zdumienie prostotą założenia, podkreśloną dzięki transparentnemu szkłu – zapewniającemu widok na ruiny. Plac stał się miejscem spotkań towarzyskich dla mieszkańców oraz podróżujących do chorwacji turystów.
Zdjęcia: Damir Fabijanić, Kostrenčić-Krebel