Przyjęte rozwiązania architektoniczne w projektowanym domu wynikają z dowiązania się do istniejącej tkanki urbanistycznej okolicy. Wesoła, niegdyś oddzielne miasto, w 2002 roku zostało włączone do Warszawy jako jedna z jego dzielnic.
- OBIEKT: Dom Jednorodzinny, konpcecja + projekty budowlany + nadzór autorski
- LOKALIZACJA:
- CZAS: maj 2012r. – maj 2014r.
- POWIERZCHNIA: 187,5 m2 PU
- PROJEKT:
Architektura – Anna Flak
Konstrukcja – Konwiko Sp. z o.o.
WIZUALIZACJA: AxA+F Architecture
Charakter dzielnicy jest typowy dla dawnych osiedli podwarszawskich powstałych ponad 100 lat temu. Przeważają tu zabudowania willowe czemu sprzyja klimat i walory krajobrazowe. Wesoła bowiem otoczona jest bujnymi lasami.
Rejon ulicy Starzyńskiego w Warszawie Wesołej – był dawną dzielnicą nauczycielską, która charakteryzowała się domami o tej samej formie, wyglądzie i architekturze poniemieckiej. Dzisiaj ten charakter ulega naturalnym przeobrażeniom związanym z rozbudową podstawowego kształtu domu o dodatkowe kubatury i funkcje. Sama ulica Starzyńskiego, cechująca się bardzo wąską szerokością – pozostała w niezmienionym kształcie.
Pierwotny dom, stojący centralnie, zostanie rozbudowany symetrycznie po obu jego stronach. Prosta forma o nawiązujących do otaczających, ale wydłużonych kształtach brył istniejących budynków, będzie integrować się z otoczeniem. Istniejąca bryła budynku, fizycznie nie będzie widoczna od strony zewnętrznej i dlatego głównym zamysłem było podkreślenie ‘starej’ bryły budynku od wewnątrz i stworzenie w jej granicach serca domu, skupiającego wspólne funkcje mieszkańców: jak pokój dzienny, kuchnię i jadalnię. Przestrzeń ta jest otwarta od strony południowej poprzez podwójną wysokość i świetlik w dachu, co w pełni eksponuje dawną sylwetkę domu.
Nowe części domu skupiają na parterze funkcje aneksowe, a na piętrze pokoje sypialniane z łazienkami.
Garaż zrobiony jest jako przejazdowy co w okresie letnio – jesiennym sprawi ze brama będzie otwarta przez co będzie widać ogród domu.
Odpowiednio dobrane, surowe materiały: stal szlachetna na dach i obróbki blacharskie oraz bramy garażu; tynk szlachetny na ściany, ślusarka aluminiowa i surowe, proste i funkcjonalne wnętrza podkreślają ideę ‘less is more’.
PROJEKT: AxA+F Architecture