Pracownia architektury: Zaha Hadid Architects
Lokalizacja: Rzym/Włochy
Data zakończenia: 2009
Powierzchnia: 27,000 m2
Zdjęcia: Iwan Baan
Trwająca 10 lat budowa muzeum sztuki nowoczesnej MAXXI w Rzymie była kolejnym elementem aktywizacji Flaminio– dzielnicy znajdującej się na północ od starożytnego centrum miasta. Drugą tak ogromną inwestycją, po audytorium Renzo Piano. Prestiżu inwestycji dodawał fakt, że MAXXI jest pierwszym muzeum sztuki współczesnej we Włoszech.
Według architektki- Zahy Hadid muzeum nie jest typowym budyniem kontenerowym, tylko kampusem dla sztuki, gdzie przejścia i ścieżki pokrywają się i łączą w celu stworzenia dynamicznej i interaktywnej przestrzeni.
I mimo, że program jest przejrzysty i jasno zaplanowany, elastyczność użytkowania była głównym celem projektu. Ciągłość przestrzeni sprawia, że jest to odpowiednie miejsce dla wszelkiego rodzaju wystaw. Dzięki unikalnej konstrukcji odczuwamy ciągłe wrażenie ruchu i pewnego rodzaju ciekawość co znajduje się dalej. Wchodząc przez główne wejście wszystko jest oczywiste – betonowe ściany, zawieszone czarne schody, otwarty sufit. Przez zbiór tych różnorodnych elementów Zaha Hadid wprowadza nową jakość przestrzeni, dzięki wielu punktom perspektywy i rozdrobionej geometrii, wszystko to ucieleśnia chaotyczną płynność współczesnego życia.
To stanowisko architektki przywoływało przez 10 lat pytanie jak ta budowla wpisze się w tkankę miasta Rzymu i jego „statycznej” zabudowy. Jednak odbiór budynku był i jest bardzo pozytywny.
Szczególną uwagę zwrócono na naturalne oświetlenie, które wpada do środka pomiędzy cienkimi betonowymi belkami na suficie. Belki, klatki schodowe i liniowy system oświetlenia prowadzi zwiedzających przez wnętrze, kończące się duża przestrzenią na trzecim poziomie.
Na pierwszy rzut oka wnętrze wydaje się mocno surowe, jednak dzięki wprowadzeniu kolejnych instalacji przełamujących jasno szary kolor betonu odbiór budynku bardzo się zmienia. Uwagę przykuwają również elementy wyposażenia wnętrz- małe kanapy, sofy oraz blaty centum informacji oraz bufetu mają oryginalne organiczne kształty.