Tagi:

Drewno we wnętrzu

Większość z nas uwielbia drewno – wszystkie rodzaje drewna, od wiśni i drewna tekowego do brzozy i dębu. Używamy go jako panele ścienne, meble i akcesoria do domu, a nawet elementy dekoracyjne. Jest wręcz niemal niemożliwym, wchodząc do jakiegokolwiek wnętrza by nienapotkać czegoś wykonanego z drewna.

Lite drewno ma wyjątkowy charakter samo w sobie, jak również kształtuje charakter domu, nadaje poczucie trwałości. Jeśli jest fachowo wykonane, przetrwa wiele wcieleń, a meble wykonane z wysokiej jakości drewna mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, będąc zawsze na czasie.

Co warto wiedzieć o drewnie? W przeciwieństwie do wielu innych materiałów czy elementów wyposażenia, ono po prostu staje się lepsze z upływem czasu. Przywodzi na myśl  czas spędzony z rodziną w miłej, ciepłej atmosferze. Meble z litego drewna pokrywają się urokliwą patyną czasu, która delikatnie emanuje światłem i duchem historii.

Co jeszcze lubimy w drewnie – to, że możemy je obrabiać i dostosowywać do własnych potrzeb i gustów. Możemy używać go w jego naturalnej surowej formie, postarzać, malować, różnorodnie kształtować, aby uzyskać oczekiwany efekt. Zauważmy jak doskonale współgra ono z pozostałymi elementami wyposażenia naszego domu : zasłonami, dywanami, akcesoriami czy meblami. Różnorodność gatunków drewna i ich kolorystyka daje nam niespożyte możliwości kreowania. Dlatego też drewno w każdej postaci świetnie odnajdzie się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach, rustykalnych i loftowych – każdy odnajdzie jego duszę. A wszystko to dzięki naturze.

Z pewnością nie da się przebić naturalnego drewna w aranżacji wnętrza, chcąc uzyskać ciepły, niepowtarzalny charakter, urok i trwałość. Drewno nigdy nie wychodzi z mody – dzięki czemu jest to mądry sposób inwestowania przy projektowaniu wnętrz swojego domu.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej rodzajom drewna i ich zastosowaniu. Spośród setek gatunków wybrałam 10, które są najczęściej i najchętniej stosowane przy aranżacji i wykańczaniu wnętrz.

  • Drewno dębowe

Chyba najpopularniejszy gatunek drewna wykorzystywany zarówno we wnętrzach jak i architekturze. Jest bardzo trwały, twardy, można rzec uniwersalny. Często stosowany do produkcji mebli, podłóg, blatów kuchennych. Cierpliwie znosi gorące garnki, rozlaną wodę, oparte łokcie po ciężkim dniu pracy, czy jako parkiet, ciężkie meble lub cieniutkie szpilki. A zasiadając do stołu pomyślmy jeszcze o jednym z 600 gatunków dębu, które pomagało dojrzewać doskonałemu winu podawanemu do kolacji. Nie wspominając już, że korek od wina również mógł być wykonany z kory dębu.

dąb 3

  • Sosna

Drewno sosnowe to najpopularniejsze drewno iglaste stosowane w Polsce. Sosna posiada wyraźne słoje koloru pomarańczowo-brązowego. Drewno młode jest jasnego koloru, biało-żółtego, które z wiekiem staje się bardziej żółto-pomorańczowe. Jest łatwe w obóbce, mocne i wytrzymałe, dlatego jest powszechnie stosowane w budownictwie. We wnetrzu tworzy przjemny klimat lasu, dzięki owym uroczym słojom. Jedną z wad sosny są liczne sęki, choć niekiedy te zdrowe stanowią element ozdobny w wyrobach meblowych, okładzinach podłogowych lub ściennych.

SOSNA 3

  • Drewno cedrowe

Cedr należy do rodziny sosnowatych. Jest drzewem długowiecznym, a jego 4 gatunki porastają głownie lasy Azji, Afryki Północnej i kraje Śródzeimnomorskie. To słodko pachnące drzewo w odcieniach czerwieni i czerwonawego brązu, stosuje się na fornir, sklejkę, płyty wiórowe i pilśniowe, na deski i parkiet, na meble, do zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej, na ramy drzwi i okien. Dobre jest do toczenia i rzeźbienia.

cedr 2

cedr 1

  • Drewno bukowe

Buk zwyczajny to jeden z najstarszych gatunków europejskich drzew. Jest on nazywany „królem drzew liściastych” i to określenie nie wzięło się znikąd. Jest to bowiem najwszechstronniejszy rodzaj drewna, który można wykorzystać aż na… około 250 sposobów! Co ciekawe, było ono popularne już w Starożytności. Drewno bukowe jest twarde, a jednocześnie nie tak trudne w obróbce , z tego też powodu dość często wykorzystywane jest do produkcji, parkietu i mebli. Z uwagi na to, że jest ono twarde i zbite, szczególnie nadaje się do produkcji mebli, które w przyszłości mają być poddane sporym obciążeniom. Barwa drewna bukowego jest jasna, najczęściej blado-żółta bądź też czerwonawo-brązowa. Dość charakterystyczne są dla tego rodzaju drewna występujące na jego powierzchni ciemniejsze plamki oraz prążki.

 

Beech-wood-platform-bed

  • Paduk

Należy do gatunku Pterocaprus z Azji lub Afryki. To drewno o niespotykanej na starym kontynencie wyraziście czerwonej barwie i przyjemnym migdałowym zapachu. Oprócz zastosowań typowych dla drewna jest używany przez plemiona afrykańskie w obrzędach magicznych i jako środek leczniczy. Z tych względów zasługuje na miano prawdziwie egzotycznego drewna. Padauk jest wykorzystywany do różnych projektów, takich jak instrumenty muzyczne i rzeźby i najczęściej do zawiłości mebli – jest mocniejszy niż drewno dębu.

Paduk 3

  • Teak

Twarde i odporne drewno, uznane za narodowe dobro Filipin. Jego zielone, żółte i brązowe odcienie odnajdziemy zarówno w meblach tych wewnętrznych jak i zewnętrznych, drzwiach i ramach okiennych jak również, z uwagi na jego trwałość, w zabudowach i wykończeniu pomieszczeń mokrych czy nawet elementach wyposażenia jak na przykład umywalki, podesty itp. Starzejący się teak nabiera srebrnoszarej patyny.

teak 3

  • Orzech

Orzech jest powszechnie cenionym gatunkiem drewna, często stosowanym we wnętrzach. Jest uprawiany w wielu krajach, ma więc różne odcienie i temperament. Uznawany za niezawodny – nie rozszerza się ani nie kurczy, jak robią to inne gatunki drewna. Orzech jest wielkim sprzymierzeńcem w projektowaniu, używany do produkcji podłóg, meble, materiały budowlane, budowania łodzi, rzeźb, konstrukcji wewnętrznych, instrumentów muzycznych, a nawet trumien.

walnut4

  • Drewno olchowe

To twarde drewno ma też swoją miękką stronę, co nie zniechęca go od bycia godnym przeciwnikiem jako budulec, ze względu na swoją elastyczność. Obok orzecha, jest jednym z najczęściej używanych materiałów na meble i do celów wykończeniowych. Jest niedrogim rozwiązaniem, a jednocześnie wysokiej jakości. Drewno to może być z łatwością obrabiane przez szlifowanie i barwienie tworząc jedyną w swoim rodzaju powierzchnię i odcień. Dzięki temu jest zawsze popularne, niezależnie od panujących trendów.

olcha 3

  • Drewno klonowe

Posiada  prostą  i wyrazistą a jednocześnie jednolitą strukturę, dzięki czemu zyskało sobie wielu zwolenników. Klon jest drewnem o średniej twardości. Jest również średnio łupliwy. Posiada szeroki wachlarz zastosowań. Od podłóg do mebli, przez panele ścienne, używa się go także do wyrobu zabawek i sprzętów domowego użytku takich jak szczotki czy akcesoria kuchenne.

Klon 1

  • Drewno bambusowe

Bambus który jest symbolem życia, a w kulturze orientu utożsamiany jest z długowiecznością i szczęściem wspaniale znajduje swoje miejsce we współczesnych wnętrzach. Drewno bambusa jest jednym z najtwardszych materiałów od 38-109MPa, twardszy np. od dębu – 36MPa. Jest też bardzo trwałym materiałem, odpornym na wodę i warunki atmosferyczne. Specjalnie olejowane deski bambusowe stosuje się nawet na tarasach.

bambus 4

 

źródło: pinterest.com, home-designing.com

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE