Martwisz się, że wybór grzejnika elektrycznego negatywnie odbije się na twoim portfelu? Wystarczy postawić na opcję energooszczędną, która nie dość, że pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze i skutecznie ogrzać mieszkanie, to jeszcze będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Sprawdź, jak mądrze wybrać grzejnik elektryczny!
Grzejnik elektryczny energooszczędny – jak działa i na czym polega jego oszczędność?
Grzejniki elektryczne swoje działanie opierają na konwekcji lub ogrzewaniu poprzez promieniowanie. Niezależnie od funkcji, jak zresztą sama nazwa wskazuje, zasilane są prądem, mogą więc stanąć wszędzie tam, gdzie jest dostęp do gniazdka – większość z nich nie wymaga montażu do ściany, choć niektóre modele oferują także taką opcję.
Konwekcja polega na wymianie powietrza – zasysaniu dołem, podgrzewaniu i wypuszczaniu ciepłego nawiewu górnymi kratkami. Ogrzane warstwy naturalnie unoszą się ku górze, wywołując cyrkulację w pomieszczeniu, dzięki czemu dogrzewana jest cała przestrzeń.
Grzejniki opierające swoje działanie na promieniowaniu wykorzystują promieniowanie podczerwone lub oddają ciepło poprzez podgrzewanie wewnątrz cieczy, tak jak ma to miejsce w przypadku modeli olejowych.
Na czym polega energooszczędność i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?
Przede wszystkim dostosuj moc grzejnika do wielkości pomieszczenia, które ma docelowo ogrzewać. Teoretycznie mniejsza moc to mniejszy pobór prądu, a co za tym idzie – oszczędność, jednak tak naprawdę słabsze urządzenie będzie grzało znacznie dłużej i mniej skutecznie, co w sumie przełoży się na większe zużycie. Przykładowym przelicznikiem mocy w stosunku do powierzchni jest zasada, że na każdy 1 m² przypada 85 W (przy standardowej wysokości sufitu ok. 2,8 metra).
Rodzaj grzejnika także ma znaczenie – do dużych pomieszczeń najlepiej sprawdzi się grzejnik radiacyjny lub konwektorowy o dużej mocy, natomiast do mniejszych – olejowy lub mały termowentylator. Większość grzejników znajdziesz w sklepie Empik.com https://www.empik.com/agd/ogrzewanie/grzejniki,51010701,s.
Grzejnik elektryczny – jakie są zalety korzystania w urządzenia tego typu?
Ogrzewanie elektryczne sprawdza się doskonale jako zamiennik bądź uzupełnienie odgrzewania klasycznego. Często umieszczane jest także w domkach letniskowych, podczas awarii pieców czy chociażby w celu dogrzania konkretnego miejsca w mieszkaniu, np. pokoju, w którym znajdują się egzotyczne zwierzęta.
Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest jego mobilność – grzejniki elektryczne zwykle można bez problemu przenosić. Zimno ci podczas oglądania telewizji? Postaw piecyk w salonie! Kładziesz się spać? Zabierz urządzenie ze sobą! Brak konieczności montażu na stałe, przykręcania do ściany, wiercenia itp. również jest dużym plusem takiego rozwiązania.
Grzejnik elektryczny łazienkowy – jaki model sprawdzi się w warunkach łazienkowych?
Jeżeli zależy ci na dogrzaniu łazienki, zainteresować cię powinien szczególnie grzejnik konwektorowy. Wymuszana przez niego cyrkulacja powietrza oraz jego przepływ przez filtry obniża poziom wilgoci, co pozytywnie wpływa na kondycję tego pomieszczenia. Dobrze ogrzane i osuszone ściany będą mniej podatne na rozwój pleśni. Zdecydowanie przyjemniej będzie się też korzystało z wanny czy prysznica w zimę.
Zwróć także uwagę na obudowę grzejnika oraz zabezpieczenie kabli – to szczególnie istotne w łazience, ze względu na większe ryzyko zachlapania. Materiał, z którego zbudowane jest urządzenie, powinno być więc bardziej odporne na korozję.