Za 20 lat Hamburg zamieni się w miasto z rozbudowaną siecią terenów zielonych a dostępnym środkiem transportu dla mieszkańców będzie rower. Jak władze tego drugiego co do wielkości miasta Niemiec dokonają tak ogromnego przeobrażenia miejscowości?
Od 2011 roku Hamburg uzyskał miano „Zielonej Stolicy Europy”. Od tego czasu władze lokalne ukierunkowują rozwój miasta, aby w rezultacie pozytywnie wpływało na klimat jak również na mieszkańców i ich zdrowie. W Hamburgu wdrożono projekt o nazwie „Grüne Netz” czyli „Zielona Sieć”, dzięki któremu mieszkańcy miasta za 20 lat będą żyć w pełnej symbiozie z otaczającą naturą.
Najbliższe lata, to czas wprowadzenia projektu w życie miasta. „Zielona Sieć” to połączenie terenów rekreacyjnych w jeden system i stopniowe wyeliminowanie samochodów z miasta. Nowe zielone tereny mają łączyć dotychczasowe parki, ogrody, place zabaw jak również obszary sportowe. Struktura połączonych terenów ma obejmować 40 procent miasta.
Głównym założeniem projektu „Zielona Sieć” jest poprawa warunków życia mieszkańców jak również jest to sposób aby zapobiec powodziom, które coraz bardziej zagrażają miastu. Stworzenie zielonego, przyjaznego dla otoczenia miasta to również zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Plan obejmuje także ochronę zwierząt. Poprzez połączenie terenów zielonych będą one mogły swobodnie przemieszczać się między siedliskami.
Na razie nad realizacją projektu pracuje około 30 urzędników a ich szczytny cel rozwoju miasta budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Jak sądzisz, czy w czasach tak rozwiniętego transportu samochodowego projekt „Zielona Sieć” to dobry plan na przyszłość ?
Źródło: hamburg.de, ndr.de, isebek-initiative.de, milou.pl
Aneta Pełka