Pracownia architektury krajobrazu: Westpol Landschafts Architektur
Lokalizacja: Zürich / Szwajcaria
Projekt i realizacja: 2002-2008
Park Leutschenpark jest największym terenem zieleni w poprzemysłowej dzielnicy miasta, znajdującej się na północ od Zurychu.
Historia
Po częściowym odejściu od przemysłu i handlu, charakter dzielnicy powoli się zmieniał. Wedle założeń urzędników miała stać się miejscem atrakcyjnym dla ludzi, oraz być swojego rodzaju miejską „oazą spokoju”. W praktyce okazało się jednak, że mimo wielu zabiegów mających na celu zmianę postrzegania dzielnicy, w dalszym ciągu boryka się ona wieloma problemami. Głównym utrudnieniem była wciąż słabo rozwinięta sieć komunikacyjna. W związku z tym w 2002 roku w ramach zorganizowanego przez miasto Zurych konkursu na najlepszy projekt przestrzeni publicznej Leutschenpark zdecydowano się wybrać pracownię architektury krajobrazu z Bazylei – Westpol.
Koncepcja
W parku znajduje się wiele szutrowych ścieżek oraz dużo przestrzeni trawiastych, które w znacznym stopniu obsadzone są drzewami. Widoczna na zdjęciach betonowa biała konstrukcja tworzy olbrzymią donicę o łącznej długości około 155 metrów. Część tej konstrukcji przeznaczona jest na siedzisko, które w nocy rozświetla niesamowita iluminacja świetlna. Na pozór chaotycznie umieszczone w parku Glediczje trójcierniste, dzięki swoim smukłym pniom i drobnym jasnozielonym listkom nie zakłócają odbioru przestrzeni, a wręcz wpływają pozytywnie na jej charakter. W parku znajdują się również: element wodny, scena oraz plac zabaw. Przestrzeń niesamowicie efektownie wygląda w nocy, a wszystko to dzięki instalacji świetlnej, która wydaje się jakby opływała wierzchołki drzew. Twórcą tej spektakularnej instalacji jest T. Huziker, który w swoim projekcie przywołuje strumień Leutschenbach, płynący pod powierzchnią parku.
Zdjęcia: Westpol, zdjęcie główne: schnetzerpuskas.com