Oświetlamy nisze i wnęki w mieszkaniu
Większe i mniejsze nisze w ścianach, mogą pełnić funkcję nie tylko użytkową, ale i ozdobną. Z jednej strony mogą służyć jako półki na przybory kosmetyczne, np. w łazience, z drugiej stanowić miejsca, gdzie ustawiamy ozdobne przedmioty czy kwiaty. Niezależnie od tego jakie znajdziemy dla nich zastosowanie, odpowiednie oświetlenie doda im uroku, a nam pozwoli na dodatkowy efekt – optyczne powiększenie pomieszczenia, w którym się znajdują. Ponadto oświetlenie to może stanowić uzupełnienie oświetlenia głównego w danym pomieszczeniu.
W przypadku gdy nisze pełnią funkcję ozdobną, trzeba pamiętać, by stawiać w nich takie przedmioty, których rozmiary będą dostosowane do ich wielkości. Oczywiście jeśli wcześniej robimy remont, możemy zaplanować, w których miejscach dane przedmioty chcemy ustawić i ewentualnie powiększyć istniejące lub wykonać nowe wnęki w ścianach. Przedmioty ozdobne nie powinny całkowicie zasłaniać źródła światła, ani też stać tuż przy krawędzi.
W przypadku przedmiotów wykonanych ze szkła, najlepszy efekt da podświetlenie ich reflektorkami z diodami LED, z uwagi na to, że białe, zimne światło, które emitują, najlepiej wydobywa wszelkie walory szkła. Jeśli podświetlamy natomiast naczynia nieprzezroczyste z dużymi otworami na górze, np. wazony, to najlepiej źródło światła umieścić na spodzie albo z tyłu wnęki.
Gdy bowiem znajdzie się ono nad nimi, wówczas bardzo prawdopodobne jest, że większość wiązki znajdzie się wewnątrz oświetlanego obiektu i będzie niewidoczna dla patrzących. Niezależnie od tego, jakiego źródła światłą użyjemy, trzeba pamiętać, by oprawki były dobrze zakryte, a samo światło odbijając się od powierzchni oświetlanych przedmiotów, nie wywoływało efektu olśnienia.
Gdy do dyspozycji mamy większe wnęki, można umieścić w nich półki ze szkła na różne użytkowe przedmioty. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się w łazienkach. Trzeba tylko pamiętać, by nie używać do tego celu szyb najtańszych, tylko takich, w których jest mało żelaza. W innym wypadku, po ich oświetleniu, może powstać efekt zielonkawej poświaty. Nisze w kabinie prysznicowej lub nad wanną, mogą też pełnić funkcję półek na przybory kosmetyczne. Dodatkowo będą budowały nastrój za pomocą odpowiedniego oświetlenia – najlepiej użyć to reflektorów z niskonapięciowymi żarówkami halogenowymi. Zamontowanie ich w oddzielnym obwodzie, może przyczynić się do oszczędzania oświetlenia głównego łazienki.
Z kolei w sypialni, jeśli mamy wnęki położone nad łóżkiem, możemy użyć ich jako półki, na których umieszczamy książki, które lubimy sobie poczytać przed snem. Dodatkowo możemy na nich zamontować lampkę, która równocześnie będzie służyła jako lampka nocna.
Niezależnie od tego w jakim pomieszczeniu mamy wnęki czy nisze, warto zadbać o ich dobre oświetlenie. Na koniec jedna rada – jeśli chcemy umieścić w nich przedmioty ozdobne czy kwiaty, najlepiej zrezygnować z takich źródeł światła, które emitują dużo ciepła. Najmniej nagrzewają się diody LED, również niskonapięciowe halogeny wytwarzają mało ciepła. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu oświetlenia.