W poprzednich artykułach przybliżyliśmy najsłynniejsze krzesła lat 20-tych oraz fotele lat 50-tych XX wieku. Czas na subiektywny wybór sztandarowych produktów do siedzenia drugiej połowy XX wieku i początku XXI.
PHILIPPE STARCK
Krzesło i fotel “Duch” inspirowane Ludwikiem XV powstało z przezroczystego pleksiglasu i idealnie wpasowuje się w nurt współczesnego designu, który z przymrużeniem oka sięga do tradycji wzornictwa dawnych epok. Można by rzec, że jest ono ucieleśnieniem nurtu Glamour, który nawiązuje do form barokowych ale wykorzystuje nowoczesne materiały do ich budowy.
VERNER PANTON
Ten,chyba najbardziej znany, duński projektant wzornictwa przemysłowego jest twórcą wielu ciekawych krzeseł i foteli. Zapewne kojarzymy foteliki w formie serca czy loda w wafelku, choć najlepiej rozpoznawalnym jego projektem wykorzystywanym we współczesnych wnętrzach jest falisty fotel z tworzywa sztucznego w kształcie litery S.
FRANK GHERY
Jeden z czołowych architektów XX wieku stworzył krzesło trafiające idealnie w trendy ekologiczne. Wykonane z wielu warstw tektury falistej imponuje zarówno formą, jak i nietypowym materiałem.
EERO AARNIO
Większość z nas kojarzy fotel kulę, który przewija się w różnego rodzaju odmianach przez współczesny design, ale rzadko kto kojarzy jego projektanta. Eero Aarnio stworzył fotel kulę w latach sześćdziesiątych XX wieku, warto więc w pamięci zapisać nazwisko, któremu zawdzięczamy tak idealny kształt.
FABIO NOVEMBRE
W części realizacji projektów wnętrz pojawiły się zaskakujące w formie fotele w kształcie odlewu ludzkiego ciała. Ich twórcą jest Fabio Novembre, który wydaje się być jednym z najlepiej zapowiadających się projektantów XXI wieku.
NIKA ZUPANC
Nika Zupanc jest jedną z najlepszych, naszym zdaniem, projektantek wzornictwa XXI wieku. Niesamowite pomysły, z wyraźnym kobiecym detalem potraktowanym geometrycznie, czynią jej przedmioty godnymi pożądania. Najlepiej jej rozpoznawalnym krzesłem wydaje się być „Pokojówka” z 2007 roku, choć szybko w sławie goni ją krzesło z 2013 roku zaprojektowane dla jednego z największych domów mody Dior, o nazwie nawiązującej do słynnych szpilek – „Miss Dior”.
Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl