Łódź to miasto, w którym na przełomie XIX i XX wieku bogaci fabrykanci włókienniczy budowali dla siebie wystawne rezydencje. Większość z tych budowli posiada sensacyjny wygląd, dzięki czemu w 2006 roku Łódź przyjęto do Réseau Art Nouveau Network (organizacji zrzeszającej miasta secesyjne). Wysoki poziom artystyczny kamienic sprawia, że Łódź jest szczególna, a większość szarych elewacji pozwala dostrzec ukryte piękno miasta.
Projekt „Mia100 Kamienic” jest najważniejszym planem modernizacji kamienic, który ma przywrócić dawny blask budowli w Łodzi. Na przełomie XIX i XX wieku w mieście powstało wiele zadziwiających konstrukcją budynków, które nigdy nie przeszły całościowego remontu. W ramach projektu, kamienice odnawiane są od piwnic a po dachy. We wnętrzach budowli, które są wpisane do rejestru zabytków, prowadzone są prace konserwatorskie. Partnerami tego przełomowego dla Łodzi projektu są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz dostawca energii cieplnej Dalkia S.A
Zwróćmy uwagę na budowlę usytuowaną przy ul. Piotrkowskiej 41, która znalazła się na liście projektu „Mia100 Kamienic”. Kamienicę zaprojektował łódzki architekt Hilary Majewski dla Wilhelma Matza a zbudowano ją w drugiej połowie XIX wieku. Historia kamienicy jest dość długa ale równocześnie zdumiewająca. W 1903 roku Robert Weryauch kupił kamienicę i zdecydował o kilku zmianach w konstrukcji budynku. Podjął on decyzję o podwyższeniu budynku a fasadę ozdobiono niezwykłymi dekoracjami. Na parterze kamienicy otworzono nowy sklep wędliniarski, który zyskał ogromną popularność wśród kupców łódzkich.
W 2011 roku od połowy sierpnia trwały prace remontowe kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 41. Po usunięciu rusztowania, mieszkańcy mogą podziwiać budowlę, która odzyskała dawny blask.
Front zabytkowej kamienicy zdobi wielka girlanda z liśćmi kasztanowca oraz trzy malowidła z motywami roślinnymi.
Oby projekt „Mia100 Kamienic” , pozwolił odmienić przekorne odczucia mieszkańców Łodzi do swojego miasta, oscylujące między miłością a nienawiścią , które doskonale opisał słowami Piotr Rogucki – wokalista Comy i autor tekstu „Deszczowej Piosenki”
„Ach, jaki piękny dzień,
Rozmyty deszczem sen,
Niech moje miasto o tym wie,
Że kocham je
Jak dziecko złe”
Utwór w całości znajdziecie na stronie zespołu Coma TUTAJ
źródło: muzeumsecesji.pl, zych.republika.pl, lodz.naszemiasto.pl
Aneta Pełka