Mieszkańcy jednego z poznańskich osiedli rzucając kostką do gry „wyrzucili’ wzór mozaiki, który znajdzie się na balkonach ich bloków.

Wadą mieszkania w bloku jest to, że mamy mały wpływ na wygląd wizualny budynku. Kupując mieszkanie świadomie wybieramy lokalizacje i metraż, ale kwestie dotyczące modernizacji/ ocieplenia budynku należą do obowiązku spółdzielni.  W Polsce hasło „termomodernizacja” nie kojarzy się dobrze.  Elewacja oklejona styropianem, najczęściej malowana jest na  pstrokaty kolor, przez co wygląd budynku jest mało estetyczny.

Jak się okazuje nie zawsze musi tak być.  Przykładem na to są bloki znajdujące się na poznańskim Osiedlu Bolesława Chrobrego. Opracowując wygląd budynku można z powodzeniem nawiązać współpracę architektów, mieszkańców i spółdzielni osiedla.

hhhhhhhhhhhhhh

http://ultra-architects.pl/

 

Architekci z pracowni Ultra Architects  projektując nową  kolorystykę budynku odwołali się do historycznych barw tych obiektów.   Frontowe i tylne elewacje będą jasne, natomiast boki budynku ciemniejsze.  Oryginalny wygląd zyskają jedynie balkony – kolorowa mozaika przełamuje stonowany kolor budynków

Pierwszy z trzech bloków już został zmodernizowany.   Czerwona mozaika znajdująca się na obudowie balkonu nawiązuje do pierwotnej .

Niestety, ze względu na zbyt wysokie koszty, mozaiki tej nie da się uratować. Ale to właśnie ona stała się dla nas inspiracją – w nowym projekcie postanowiliśmy zawrzeć wspomnienie o niej – mówią projektanci.

ultra-architects-bolesława-chrobrego-moz-1280x566

http://ultra-architects.pl/

Pierwszym elementem, który nawiązuje do dawnej  mozaiki jest czcionka, którą wykorzystano do zapisania adresu budynku. Powstała ona we współpracy ze studiem „Zupagrafika”.  Mieszkańcy zostali zaproszeni na spotkanie podczas, którego  rzucając kostką do gry  „wyrzucili’ wzór mozaiki, który znajdzie się na balkonach ich bloków.

PARZYSTE-NIE-PARZYSTE--1280x784

http://ultra-architects.pl/

Kolejnym elementem są nowe balustrady balkonów. Ich frontową część zdobi biała mozaika. Inspiracją do jej powstania były prace  polskiego  malarz z końca XX wieku – Ryszarda Winiarskiego.

 

Nasza mozaika na balkonach jest łudząco podobna do jego prac z lat 70., ale inspiracji dostarczyły nam nie same obrazy, lecz sposób, w jaki powstawały. Winiarski łączył świat sztuki z nauką. Do malowania obrazów wykorzystywał teorie przypadku i gier czy statystykę. Na przykład, zagruntowane na biało płótno dzielił na równe pola, a następnie, rzucając kostką, wypełniał je farbą. Jeśli wylosowana liczba była parzysta – czarną, a jeśli nieparzysta – pozostawiał pole puste – opisują architekci.

Modernizacja pozostałych dwóch budynków, jest w trakcie realizacji. Ich balkony zyskają mozaikę w kolorze niebieskim i zielonym.

ultra-architects-osiedle-chrobrego-01a

http://ultra-architects.pl/

Szesnastopiętrowe bloki mieszkalne zostały zaprojektowane w połowie lat 70. przez zespół architektów pod kierownictwem prof. Jerzego Buszkiewicza.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE