Zapewne każdy z nas marzył kiedyś o zakupie idealnego mieszkania w dobrej lokalizacji.
I jest! Kupiliśmy! Co dalej? Jak to dobrze urządzić?
Funkcja
W dobrze urządzonym mieszkaniu wyraźnie rozgraniczona jest funkcja gościnno-wypoczynkowa od funkcji prywatno-sypialnej. Do części gościnno wypoczynkowej będzie należał hol, kuchnia z salonem oraz toaleta dla gości. Do części prywatnej sypialnie, łazienka ogólna, garderoby i miejsce do pracy.
Salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem domu, w którym skupia się życie jego mieszkańców oraz odwiedzających ich gości. Podstawą urządzenia salonu jest wygospodarowanie dużej części przestrzeni na przestronne kanapy i stolik kawowy. To miejsce powinno być miejscem centralnym i najlepiej wyeksponowanym. Rozłożyste siedziska mają zapraszać do wypoczynku przy kawie, czy jakimś dobrym drinku.
W dawnych czasach centralną funkcję w salonie pełnił albo kominek, albo dywan ze stołem, gdzie koncentrowało się życie mieszkańców domu i ich znajomych. Od lat sześćdziesiątych pojawiła się diametralna różnica w ustawieniu salonu wraz z wynalezieniem telewizora. To on od tego czasu pełni główną rolę wokół której koncentruje się ustawienie pozostałych mebli.
Warto więc wyeksponować ścianę na której zawiśnie telewizor. Pamiętajmy jednak o tym, by ściana nie była zbyt krzykliwa, żeby nie męczyła wzroku podczas wypoczynku. Sam telewizor nie musi być jednak eksponowany, jako centralny element. Może warto pomyśleć o ukryciu go w jakiejś zabudowie, otwieranej na czas oglądania pilotem? Zapewne każdy z nas marzył kiedyś o konstrukcji wysuwającego się ekranu w stylu filmów z Jamesem Bondem. Dziś na takie rozwiązania możemy sobie pozwolić.
Warto również wrócić do ciepła paleniska. W niedalekiej okolicy kanap może się znaleźć kominek, jeśli instalacja kominowa na niego pozwala, lub przynajmniej bio-kominek, gdzie potrzeby komina i odprowadzenia produktów spalania nie ma, a efekt płonącego paleniska jest uzyskany.
Dążenie do otwartych i jak największych przestrzeni spowodowało, że do części salonu włączamy również i otwartą kuchnię. Wraz z taką zmianą ustawienia straciła ona typowo „damski” charakter i w wyglądzie jest bardziej neutralna i odpowiadająca gustom wszystkich mieszkańców.
Aneks kuchenny powinien więc być stylowo urządzony, tak by stanowił integralną część salonu a jednocześnie był odgrodzony wizualnie jakimś sympatycznym blatem barowym. Pozwoli nam to uniknąć widoku nieporządku na blacie roboczym, a jednocześnie dzięki barkowi wprowadzi element funkcjonalny, dzięki któremu Pani lub Pan domu szykujący herbatę lub przekąski, będą mogli prowadzić rozmowy ze swoimi gośćmi.
Obok tak urządzonej strefy reprezentacyjnej, powinna się znaleźć również łazienka dla gości; urządzona stylowo, minimalistycznie i z najwyższej jakości materiałów. Warto pokusić się o jakąś oryginalnie wyglądającą ceramikę sanitarną projektu np. Alessiego oraz wysokiej klasy kamień na ścianach. Marmur Emperador czy Granit Juparana, zawsze będą wyglądały stylowo i oryginalnie, ale można zastosować również i najbardziej nowoczesne materiały, jak wykończenie łazienki w szkle, czy surowym betonie.
Styl i kolor
Pod względem estetycznym powinniśmy kierować się zasadą minimalizmu. Pamiętajmy, że wszystkie mody szybko przemijają. Nie dajmy się skusić bogactwu wykończeń, jeśli nie będą one w postaci gustownych dodatków, które łatwo zmienić wraz z przemijającym trendem.
Czystość bryłowa i architektoniczna wnętrza powinna być postawiona jako priorytet i ładnie skomponowana z tworzącym klimat oświetleniem.
Starajmy się używać jedynie szlachetnych i oryginalnych materiałów, takich jak kamień naturalny, stal nierdzewna czy też szkło i drewno. Możemy pokusić się o orzech, klon czy dąb lub o drewno egzotyczne w rodzaju palisandru, wenge czy iroko. Wciąż modne jest stosowanie drewna w łazienkach i tu najlepiej będzie się sprawdzał teak. Obserwuje się także wielki powrót stylowych parkietów, łączących geometryczny rysunek z dwoma zestawionymi kontrastowo rodzajami drewna. Takie jednak posadzki polecane są do dużych wnętrz, by nie ukrywać ich rysunku pod zbyt dużą ilością mebli.
W przypadku posadzek powinniśmy unikać sosny, będącej miękkim i mocno sękatym materiałem. To drewno również mocno zmienia się kolorystycznie w czasie i efekt po kilku latach może zbyt mocno odbiegać od pierwotnego założenia estetycznego.
Jeśli chodzi o kolorystykę ścian i tekstylnych dodatków, to dobre będą zarówno zestawienia kontrastowe klasycznej czerni i bieli, beżu i brązu czy szarości i fioletu, jak i harmonijne wykorzystanie wielu odcieni jednego koloru, czy bardzo modne ostatnio urządzenie mieszkania głównie w bieli.
Unikajmy kolorów typu żółty, brzoskwinia, łosoś i ich zestawień z błękitem i zielenią. Te kolory są passe oraz kojarzą się głównie nie z ponadczasową elegancja, ale z drobnomieszczańskim wnętrzem lub w najlepszym wypadku z pokojem dziecka.
Przestrzeń prywatna.
Za strefą gościnną powinno znajdować się dyskretnie umiejscowione wejście do strefy prywatnej.
Tu powinna się znaleźć nasza sypialnia wraz z łazienką i garderobą, pokoje dla dzieci, z osobną łazienką oraz mały gabinet z biurkiem.
W tej przestrzeni stawiamy przede wszystkim na przytulność i funkcjonalność.
W sypialniach dbamy nie tylko o wygodne łóżko z dostępem z obu stron, jak i odpowiedniej wielkości materac. Dla singla minimum 90 cm szerokości, a dla pary 160-180 cm. Wielkie łoże 200×200 może i wygląda dobrze, ale po takiej przestrzeni już będziemy się po nim w nocy ganiać, zamiast uzyskać ciepło i intymność potrzebne parom.
Pamiętajmy również, że nie ma nigdy zbyt małej ilości szaf na składowanie, tak jak za telewizorem zbyt małej ilości gniazdek. Wszelkie zabudowy i szafy wnękowe, które początkowo mogą wydać nam się zbędne, z czasem i tak zostaną zagospodarowane.
Szafy jak największe – z szufladami na bieliznę i dużą ilość miejsca na wieszanie. Półki zostawmy najlepiej na składowanie ręczników, pościeli na zmianę i butów.
W łazience zadbajmy o prysznic i wannę oraz o podwójne umywalki, bo z czasem okaże się to naprawdę funkcjonalne. Jeśli miejsce nie pozwala na zastosowanie bidetu, to rozwiązaniem może być specjalna bateria bidetowa zamontowana na ścianie obok miski ustępowej. Unikajmy otwartych półek na kosmetyki, gdyż zawsze będą one wprowadzały do wnętrza pewien nieład. Zadbajmy o szafkę pod umywalką czy zabudowę wnęki z półkami.
Dobrze urządzone mieszkanie wymaga wiele pracy, głównie myślowej. Warto dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i zwyczaje, a dopiero komponować przestrzeń. Szukajmy rozwiązań w nas i naszym życiu codziennym, a nie w panującej modzie i w tym, co podpowiadają znajomi.
Wkrótce przybliżymy zasady projektowania poszczególnych pomieszczeń, zachęcamy więc do śledzenia naszych artykułów o urządzaniu wnętrz.
Kamila Orzechowska
architekt wnętrz w www.kamao.pl