Przy ulicy 3 Maja 27/31 znajduje się wyjątkowe Mini Muzeum, usytuowane w piwnicach gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego. Godne podziwu jest to, że muzeum stworzyli mieszkańcy „Bankowca”.
To właśnie 9 lutego 2009 roku Wspólnota mieszkaniowa „Bankowiec” udostępniła w swojej kamienicy „Mini Muzeum” szerszemu gronu publiczności. Głównym inicjatorem powstania muzeum jest Pani Maria Priadoff-Link, która zapragnęła stworzyć kroniki budynku czyli zapis historii gmachu oraz życiorys osób związanych z kamienicą. „Bankowiec” to nie tylko zwykły budynek mieszkalny, ale jeden z głównych gmachów reprezentujący klasyczny modernizm gdański. To wyjątkowo potężna , 9-kondygnacyjna budowla z pierwszym w Gdyni wybudowanym garażem podziemnym.
Kamienicę zbudowano w 1935 roku a zaprojektował ją architekt Stanisław Ziołowski .
Każdy zwiedzający „Mini Muzeum” może zobaczyć oryginalne elementy wyposażenia mieszkań z lat międzywojennych. Lokatorzy kamienicy ratując wyposażenie z lat 30-tych, ukazują jak żyła elita gdańska w dawnych latach. Młodsze pokolenie z zaciekawieniem ogląda wnętrza muzeum . W jednym z nich znajduje się magiel ręczny sprzed wojny, którego lokatorzy używają do dziś.
Zwiedzający mogą zobaczyć również pomieszczenia ze schronem, tablice mosiężne z listą lokatorów oraz skrzynki na listy. W kamienicy przetrwały prawie wszystkie elementy architektoniczne . Goście mogą podziwiać gorseciki czyli posadzki z terakoty oraz klatki schodowe wyposażone w marmury i elementy kamienne.
Zainteresowanie zwiedzających wzbudza również dawny bunkier znajdujący się w podziemiach. Wyposażony jest on w mechanizm filtrowania powietrza, aby uchronić mieszkańców przed wpuszczeniem gazu do mieszkań.
Jeśli chcesz przenieść się w lata 30, przedwojennej Gdyni , mieszkańcy „Bankowca” zapraszają do zwiedzenia „ Mini Muzeum” we wtorki i czwartki od godziny 16 do 18 oraz w środę od 10 do 12.
Źródło: wolneforumgdansk.pl, architektnaszpilkach.pl, histmag.org , moderna.podmostem.pl
Aneta Pełka