Musee des Confluences w Lyonie we Francji to centrum nauki i antropologii, które zostało oddane do użytku 20 grudnia 2014 roku. Zostało ono usytuowane u zbiegu dwóch głównych rzek regionu. Autorem projektu jest austriacka firma architektoniczna Coop Himmelb (l) au. Według zamierzeń architektów bryła miała przypominać pływającą chmurę. Została wykonana ze stali nierdzewnej i szkła.
Budynek jest wysoki na 44 metry, ma 150 metrów długości i 83 metry szerokości. Konstrukcja składa się z trzech części: cokołu, chmury i kryształu. Cokół znajduje się bezpośrednio przy wejściu do muzeum i zlokalizowana tam jest sala konferencyjna. Powyżej znajduje się kryształ – przeszklona przestrzeń publiczna muzeum, zorientowana na centrum miasta. Ta część jest doskonale doświetlona przez słońce i może służyć jako punkt widokowy. Chmura przypomina nieco statek kosmiczny, to tutaj znajdują się sale wystawiennicze.
Łączna powierzchnia użytkowa to 22. 000 metrów kwadratowych. W muzeum mają znajdować się trzy wystawy stałe (odpowiadające na pytania: „skąd pochodzimy?”, „kim jesteśmy?” i „co robimy?”) oraz sześć czasowych. Koszt inwestycji wyniósł ponad 300 milionów euro, choć pierwotny kosztorys przewidywał kwotę o połowę niższą.
Autor zdjęć: Quentin Lafont